An environmental reconsideration of sagalassos from the Antiquity to the Early Middle ages (1st – mid-7th century ce.)
Sagalassos'un Antikiteden Erken Orta Çağlara (ms 1. - 7. yüzyıl ortası) çevresel bir değerlendirme
- Tez No: 683406
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. LUCA ZAVAGNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Çevre tarihi, insan ve çevre arasındaki çift taraflı ilişkiyi inceler. Çevre biliminin Bizans tarihi çalışmalarına dahil edilmesi kademeli bir şekilde gerçekleşmiştir ve yalnızca geçtiğimiz on yılda geçerlilik kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı, Antikitiden Erken Bizans dönemindeki antik Sagalassos kentini bir vaka incelemesi olarak kullanarak çevre biliminin tarihsel anlatımın oluşmasında sağlayabileceği çeşitli faydaları gözler önüne sermektir. Çalışmanın odağı, Sagalassos'taki mevcut palinolojik ve zooarkeolojik bulgular aracılığıyla arkeolojik ve yazılı kaynakların eksikliğinden dolayı oluşan boşlukları doldurmaktır. Sagalassos'ta mevcut olan en bol çevresel veri, Gravgaz, Bereket ve Çanaklı bataklıklarının'dan çıkan üç çıkarılmış çekirdek (core) ve o bölgenin geniş bir fauna kalıntıları koleksiyonunun araştırılmasıdır. Sagalassos'taki palinolojik verilerin kullanımı, öncelikle arkeolojik ve seramik kanıtlara dayanan anlatılar, şehrin 4. ve 6. yüzyıllarda gerilemesine işaret ederken, polen kayıtlarının şehirdeki sürekliliği ve istikrarını göstermektedir. Benzer şekilde, zooarkeolojik kayıtlar Sagalassos'taki hayvan seçimi yoluyla da sosyal değişimlerin görülebileceğini ve bu da şehrin işlevinin bir üretim merkezinden daha kırsal bir ekonomiye dönüştüğünü ortaya koyuyor. Bu çalışma, 4. yüzyılda anıtsal yapıda bir azalmaya tanık olurken, yeniden inşa programlarına başlanması ve devam eden fidancılık yetiştiriciliğinin Sagalassos'ta istikrar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Benzer şekilde 6. Yüzyıl'daki gerçekleşen depremin şehirdeki bazı altyapılara zarar verirken, Sagalassos, daha büyük bir depremin sakinlerinin yerini değiştirdiği 7. yüzyılın ortalarına kadar üretken ve kırsal işlevlerini sürdürmeye devam etmekteydi.
Özet (Çeviri)
At its core, environmental history is the study of a reciprocal relationship between that of humanity and its environment. The incorporation of environmental science to Byzantine studies has been gradual and has received merit only in the last decade. The goal of this paper is to use the ancient site of Sagalassos in the Antique to Early Byzantine periods as a case study to represent the multi-faceted benefits of incorporating environmental science in recreating a historical narrative. The focus of this paper is on utilizing the existing palynological and zooarchaeological evidence at Sagalassos to provide informative insight where archaeological and narrative sources are lacking. The most abundant environmental data available at Sagalassos are three drilled cores of the Gravgaz, Bereket and Çanaklı marshes and the investigation of a large collection of faunal remains on the site. The use of palynological data at Sagalassos shows that while narratives based primarily on archaeological and ceramic evidence indicate a decline of the city in the 4th and 6th centuries, pollen records indicate continuation and stability. Similarly, zooarchaeological records show that social changes at Sagalassos can also be visible through livestock selection and this reveals a transformation of the function of the city from a production center to a more pastoral economy. The study has found that while the 4th century does witness a reduction in monumental building, the rebuilding programs and the presence of continued arboriculture indicate stability at Sagalassos. Similarly, while a 6th century earthquake does damage to some infrastructure in the city, the city still continues with its productive and pastoral functions until the mid-7th century when a larger earthquake relocates its inhabitants.