Yeme bağımlılığının lise öğrencilerinde yaygınlığının saptanması ve sosyal medyanın etkisi: Kütahya ili örneği
Determination of prevalence of food addiction in high school students and the effect of social media: The case of Kütahya province
  1. Tez No: 683413
  2. Yazar: BÜŞRA ZEYNEP ÖĞÜTLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, lise öğrencilerinde yeme bağımlılığının yaygınlığının saptanması ve yeme bağımlılığı ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tarama yöntemi kullanılarak yürütülen betimsel nitelikteki çalışmaya, Kütahya il merkezinde öğrenim görmekte olan 14-17 yaş arası, toplam 539 lise öğrencisi katılmıştır. Veriler anket formu ile yüz yüze uygulanarak doldurulmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında kişisel bilgi formu, beslenme alışkanlıkları formu, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS) ve Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 23,0 paket programı kullanılarak uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırmada lise öğrencilerinin %18.7'sinde (n=101) yeme bağımlılığı görülmektedir. Yeme bağımlılığı saptanan öğrencilerin %52.5'i (n=53) erkeklerden, %47.5'i (n=48) kızlardan oluşmaktadır. Yeme bağımlılığı ile cinsiyet arasında anlamlı farklılık bulunamamışken (p>0,05), sosyal medya kullanım süresi arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of food addiction in high school students and to examine the relationship between food addiction and social media addiction. A total of 539 high school students between the ages of 14-17, studying in the city center of Kütahya, participated in the descriptive study, conducted using the survey method. The data were filled with a face-to-face questionnaire. In data collection, personal information form, eating habits form, Yale Food Addiction Scale, Social Media Addiction Scale were used. Data were analyzed by using SPSS 23.0 package program with appropriate statistical methods In the study, food addiction was observed in 18.7% (n=101) of high school students. 52.5% (n=53) of the students with food addiction were boys, 47.5% (n=48) were girls. While no significant difference was found between food addiction and gender (p>0.05), there was a significant difference between social media usage time and gender (p0.05).