Lise öğrencilerinde yeme tutumlarının ve internet bağımlılığının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Exami̇nati̇on of factors which are effecting eati̇ng attitudes and internet addiction of high-school students
- Tez No: 431472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı lise öğrencilerinde yeme tutumlarının ve internet bağımlılığının cinsiyet, sınıf düzeyi, beden kilo indeksi, kilo memnuniyeti, anne-babanın eğitim durumu, ailenin aylık geliri, sosyal medya kullanma durumu, sosyal medyada kalma süresi ve sosyal medyayı kullanma ortamı açısından incelenmesidir. Örneklem, 2015 yılında İstanbul ili Başakşehir ilçesindeki toplam 301 lise öğrencisinden oluşmuştur. Garner ve Garfinkel (1979)'ın geliştirdiği Yeme Tutum Testi-40, Young(1996)'un geliştirdiği İnternet Bağımlılık Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 20.00 programı kullanılmıştır. Değişkenlerin analizinde Basit Doğrusal Regresyon Analizi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi, Bağımsız Gruplar t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. İnternet bağımlılığı ile yeme tutumları arasında anlamlı bir nedensellik ilişkisi vardır. Öğrencilerin yeme tutumları; sınıf düzeyi, BKİ, ailenin aylık geliri ve sosyal medya kullanma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Öğrencilerin yeme tutumları; cinsiyet ve kilo memnuniyeti değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Öğrencilerin internet bağımlılık düzeyleri; cinsiyet, anne-babanın eğitim durumu ve sosyal medyayı kullanma ortamı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermemektedir. Öğrencilerin internet bağımlılık düzeyleri; sınıf düzeyi, ailenin aylık geliri, sosyal medya kullanma durumu ve sosyal medyada kalma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Yeme Tutumu, Ġnternet Bağımlılığı, Sosyal Medya, Beden Kitle Ġndeksi.
Özet (Çeviri)
The results shows significant effects between internet addiction and eating attitude. Results from this study revealed that, students eating attitudes did not vary according to class level, body-mass index, income status, state of using social media. Students' eating attitude did vary according gender and weight satisfaction. Students' internet addiction level did not vary according to gender, educational status of parents and place of using social media. Finally, internet addiction levels of students did vary according to class levels, income status, state of using social media and time of staying online in social media. The main purpose of this study to see the effect of gender, class level, body-mass index, weight satisfaction, educational status of parents, income status, state of using social media, time of stay online in social media, place of using social media on eating attitude and internet addiction of high-school students. The participants consisted of a total of 301 high-school students in Istanbul, Basaksehir in 2015. The analyse data collected via“Eating Attitude Test-40”invented by Garner and Garfinkel (1979) and“Internet Addiction Scale”invented by Young (1996). SPSS 20.00 program used to analyse. Regression Analyse, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis H Test, ANOVA analyse and Independent Samples t-Test performed to analyze the data. Key Words : Eating Attitude , Internet Addiction, Social Media,Body-Mass Index