The Inclusing/selection approach to discrete event systems with application to layered control
Ayrık olaylı dizgeler için kontrol içerme seçme yaklaşımı ve katmanlı kontrole uygulanması
- Tez No: 68342
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
AYRIK OLAYLI DİZGELER İÇİN KONTROL İÇERME/SEÇME YAKLAŞIMI VE KATMANLI KONTROLE UYGULANMASI Nergis, Aydın Doktora, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal İnan Ekim 1997, 106 sayfa Bu tez ayrık olaylı dizgelerin kontrol problemleri için içerme/seçme yaklaşımı olarak adlandırılan yeni bir yaklaşımı önermektedir. Bu yaklaşımda kontrol edilen süreç, içerme süreci olarak adlandırılan tüm olası kontrol davranışları içeren bir süreç olarak tanımlanır. Bu şekilde denetleyici kavramı ortadan kalkar ve kontrol yöntemleri bir içerme sürecinden tam veya eksik tanımlı davranışların seçimine indirgenir. Bu yaklaşım sürekli kontrol dizgeleri için geliştirilen ve 'Differential Inclusions' olarak adlandırılan kuramın ayrık olaylı dizgelerdeki karşılığı olarak görülebilir. Bu tezde içerme/seçme kuramının fikirleri ve teknikleri katmanlı (hiyerar- şik) dizgelere uyarlandı. Üst katmadaki herhangi bir seçme alt katmanda en az bir seçmeye karşılık gelecek şekilde üst katman içerme süreci sistematik olarak alt katman içerme sürecinden elde edildi. Karmaşıklığı azaltmak için kuram, bir bilgisayar programlama dili yorumlayıcının üst seviye bir dilden alt seviyeçıkış dilini üretmesine benzer şekilde üst katman seçme yapı taşlarından alt katmanın tüm seçimlerini üretir. Anahtar Kelimeler : Ayrık olaylı dizgeler, Denetimli Kontrol, Katmanlı Kont rol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INCLUSION/SELECTION APPROACH TO DISCRETE EVENT SYSTEMS WITH APPLICATION TO LAYERED CONTROL Nergis, Aydın Ph.D., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Kemal İnan October 1997, 106 pages This thesis proposes a new approach to discrete event control problems called the inclusion/selection approach in which the controlled process is repre sented by a nondeterministic process called an inclusion process that incorpo rates all possible control actions. In this formulation the concept of controller ».". l T. -1 1 1...1layer that implements the higher layer. The theory generates the entire lower layer control selections from the higher level selection primitives not unlike the manner in which compilers generate the lower layer output languages from a given higher level language in order to cope with complexity. Keywords : Discrete event systems, supervisory control, layered control IV