Yığma yapıların duvarlarının kesme gerilme dayanımının deneysel olarak araştırılması
Shear strength of the walls of masonry structures experimental investigation
  1. Tez No: 683433
  2. Yazar: AHMET ERÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSNÜ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yığma yapılar Türkiye'nin mevcut konut stoğu içinde önemli yer tutmaktadır. Özellikle kırsal kesimde yığma yapı oranı çok yüksektir. Kırsal kesimdeki yığma yapılar mühendislik hizmeti görmeden yapılırken şehirlerde mühendislik tasarımı sonucu yapılmaktadır. Yığma yapıların sünek olmayan ve düşük basınç dayanımının yanında çekme dayanımının çok düşük olması nedeniyle deprem dayanımı sorunludur. Yapı duvarları deprem yükleri altında kesme kuvvetlerine maruz kalmaktadır. Yapının deprem sırasında yıkılmadan bütün halinde depremi atlatabilmesi için duvarların kesme dayanımın yeterli olması gereklidir. Bu çalışmada yığma duvarların kesme dayanımın artırılmasına yönelik uygulanan bir metodun deneysel ve analitik olarak incelenmesi yapılmıştır. Yığma duvar parçaları sonlu elemanlar yöntemi ile katı ve 3 boyutlu olarak modellenmiş ve doğrusal olmayan analizler yapılmıştır. Güçlendirilmemiş duvar numunelerinin yanısıra güçlendirilmiş duvarlar da analiz edilmiştir. Duvar üstünde düşey olarak etkiyen gerilmenin etkisi de incelenmiştir. Yığma yapıların doğrusal olmayan analizi için farklı bir yaklaşım geliştirilmeye çalışılmıştır. Deney sonuçları 3 boyutlu bina modellerinin güçlendirmesinde yarar sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Masonry structures have an important place in Turkey's current housing stock. Especially in rural areas, the rate of masonry construction is very high. While masonry structures in rural areas are built without engineering service, they are made as a result of engineering design in cities. Earthquake resistance is problematic because masonry structures are not ductile and have low compressive strength as well as very low tensile strength. Building walls are exposed to shear forces under earthquake loads. In order for the building to survive the earthquake as a whole without collapsing during the earthquake, the shear strength of the walls must be sufficient. In this study, a method applied to increase the shear strength of masonry walls was investigated experimentally and analytically. Masonry wall parts were modeled as solid and 3D with the finite element method and nonlinear analyzes were made. Reinforced walls as well as unreinforced wall samples were analyzed. The effect of vertical stress acting on the wall is also investigated. A different approach has been tried to be developed for the nonlinear analysis of masonry structures. It is hoped that the results of the experiment will be useful in the strengthening of 3D building models.