Diyarbakır ili Çınar ilçesi Çakmak deresinin HEC-RAS ile taşkın modellemesi
Flood modeling of Çakmak creek in Çinar district of Diyarbakir province by HEC-RAS
- Tez No: 683432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİZAR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Taşkın: Akarsu yatağında su iletim kapasitesinin çeşitli nedenlerle düşmesi veya akarsu yatağında iletileceğinden daha çok suyun bulunması halinde suyun yatak dışına taşması sonucu can ve mal kaybına neden olabilen ve önlem alınması gereken önemli afetlerdendir. Artış gösteren nüfuslan birlikte plansız gelişen kentleşme ile taşkın meydana gelmesi sonucu can ve mal kayıplarının artması kaçınılmaz hale gelmektedir. Gün geçtikçe önemi artan Coğrafi Bilgi Sistemleri ve hidrolik analiz programlarının beraber kullanılması ile elde edilen taşkın risk ve taşkın tehlike haritalarının kullanımı, yerleşim yeri planlaması ile artmaya başlamıştır. Bu çalışmada Diyarbakır ili Çınar ilçe merkezine ait 1/1000 ölçekli hâlihazır haritası ve dere yatağı üzerindeki menfezlerin röleveleri tedarik edilmiştir. Elde edilen hâlihazır harita ve röleveler HEC-RAS programında işlenerek Çakmak Deresinde 1 boyut ve 2 boyut hidrolik hibrit model çalışılmıştır. Çakmak deresinin 2020 yılına ait Sentinel-2 uydu görüntüsü elde edilip uzaktan algılama ile QGIS SCP eklentisi kullanılarak Sentinel-2 görüntüsünün kontrollü sınıflandırması yapılıp yerleşim yerleri ve tarım arazileri belirlenmiştir. Hidrolik model sonucu oluşan taşkın yayılımı ile uzaktan algılama ile üretilen arazi kullanım durumu çakıştırılıp, taşkından etkilenen yerleşim alanlarının, ağaçlık alanlarının ve tarım arazilerinin yüz ölçümleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Flood is one of the important disasters that may cause loss of life and property by spilling the water out of the river bed due to various reasons or if there is more water than the capacity in the streambed. It is inevitable that the loss of life and property will increase as a result of unplanned urbanization and flooding with increasing populations. The use of flood risk and flood hazard maps, which are obtained by the use of Geographic Information Systems and hydraulic analysis programs, whose importance is increasing day by day, has started to increase with settlement planning. In this study, 1/1000 scaled map of Çınar district of Diyarbakır province and the reliefs of the culverts on the stream bed were provided. The obtained maps and relays were processed in the HEC-RAS program and a hydraulic model was studied by integrating 1 dimension and 2 dimensions in Çakmak Creek. Sentinel 2 satellite image of Çakmak stream for the year 2020 was obtained and controlled classification of sentinel 2 image was made using remote sensing method and QGIS SCP plug-in, settlements and agricultural lands were determined. The flood propagation resulting from the hydraulic model and the land use situation produced by remote sensing technique are overlapped; Surface measurements of settlements, wooded areas and agricultural lands affected by floods were determined.