Gençlik dönemindeki gebelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of healthy lifestyle behaviors and affecting factors of pregnant women during youth
- Tez No: 683487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışma, Manisa ili Alaşehir ilçesindeki gençlik dönemindeki gebelerin SYBD'nın ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla kesitsel tarzda yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemi“Manisa Alaşehir Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniği”ne başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü olan, 270 gençlik dönemindeki gebe oluşturmuştur. Çalışma verilerinin toplanmasında Gebe Tanıtım Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) materyalleri ile toplanmıştır. Veri değerlendirmesinde ortalama, yüzde, frekans,“Kruskall Wallis H testi”,“Mann-Whitney U testi”ve“Bonferroni Post-Hoc”testi kullanılmıştır. Bulgular: Genç gebelerin yaş ortalamaları 21.39±2.08 iken, ilk evlenme yaş ortalamaları 19.20±1.67 bulunmuştur. Genç gebelerin %44'ünün eğitim durumları lise mezunu olup, %78.5'inin gelirleri giderlerine eşit olduğu saptanmıştır. Genç gebelerin SYBDÖ II puan ortalaması orta düzeyde bulunmuştur (122.91±14.67). Genç gebelerin, SYBDÖ II alt gruplarından Kendini Gerçekleştirme de (24.84±2.82) en yüksek puan ortalamasını, Fiziksel Aktivite de (11.10±3.90) ise en düşük puan ortalaması aldıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out in a cross-sectional fashion in order to examine the HLBD of pregnant women in their youth period in Alaşehir district of Manisa province and the factors affecting it. Materials and Methods: The sample of the study consisted of 270 pregnant women who applied to the“Manisa Alaşehir State Hospital Gynecology and Obstetrics outpatient clinic”and volunteered to participate in the study. In the collection of study data, the materials of Pregnancy Introduction Form, Beck Depression Inventory (BDI) and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (HLBS II) were collected. Mean, percentage, frequency,“Kruskall Wallis H test”,“Mann-Whitney U test”and“Bonferroni Post-Hoc”test were used in data evaluation. Results: While the mean age of young pregnant women was 21.39 ± 2.08, the mean age at first marriage was found to be 19.20 ± 1.67. Education status of 44% of young pregnant women is high school graduate, and 78.5% of them are found to be equal to their income and expenses. HLBS II mean score of young pregnant women was found to be moderate (122.91 ± 14.67). Young pregnant women obtained the highest mean score in Self-Realization (24.84 ± 2.82) and the lowest average score in Physical Activity (11.10 ± 3.90), one of the HLBS II subgroups.