The moderating role of social support on the relationship between person-organization fit and work alienation in the tourism industry of Turkey
Birey-örgüt uyumu ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide sosyal desteğin moderatör rolü: Türkiye turizm sektörü
- Tez No: 683486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN TÜREGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma birey-örgüt uyumunun işe yabancılaşmaya etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırma ayrıca, sosyal desteğin birey-örgüt uyumu ile işe yabancılaşma ilişkisinde nasıl moderatör rolü olduğunu görmeyi amaçlamaktadır. Nicel kesitsel araştırma yapılmış olup, veri toplamada anket yöntemi kullanılmıştır. Anket soruları mail ve online uygulamalar ile katılımcılara ulaştırılmıştır (LinkedIn, Whatsapp, Facebook). Oluşturulan anket turizm sektöründe aktif olarak çalışan 397 kişi tarafından yanıtlanmıştır. Bu araştırma modelinde ilişkileri anlamak için Resick, Baltes, & Shantz'ın (2007) 5 ifadeli birey-örgüt uyum ölçeği, Tekin'in (2012) 24 ifadeli işe yabancılaşma ölçeği ve Özel'in (2015) 8 ifadeli sosyal destek ölçeği kullanılmıştır. Verilerin derlenmesi ve hipotez analizleri SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır. Moderatör etki analizinde ise, SPSS 26.0 ve SPSS Process programları olmak üzere iki moderatör analiz programı kullanılmıştır. Analizler sonucunda, birey-örgüt uyumu ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkide sosyal desteğin moderatör olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is aimed to explain the effect of person-organization fit on work alienation. The research further is aimed to see how social support moderates in the relationship between person-organization fit and work alienation. Quantitative cross-sectional research was applied and the survey method was used in the data collection. Survey questions were delivered to the participants via e-mail and online applications. (LinkedIn, Whatsapp, Facebook). The research sample has consisted of 397 respondents who work actively in the tourism sector in Turkey. In this research model, Resick, Baltes, & Shantz's (2007) 5-statement person-organization fit scale, Tekin's (2012) 24-statement work alienation scale, and Özel's (2015) 8-statement social support scale was used to examine the relationships. All scales were previously measured on the pilot group and scale permissions were taken by scale developers. Compilation of data and hypotheses analyzes were done on SPSS 26.0 program. In the moderator impact analysis, two moderators analyze programs that were used which are, SPSS 26.0 and SPSS Process programs. As a result of the analysis, it was found out that social support was a moderator in the relationship between person-organization fit and work alienation.