İnanç turizminde hediyelik eşya ve satın alma davranışı
Souvenir and buying behaviour in religious tourism
- Tez No: 683519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Turizm, Religion, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnanç Turizmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tüm canlılar hayatlarını sürdürebilmek adına öncelikleri olan gıda ve sağlık gibi temel ihtiyaçlarının yanında ihtiyaçları olmamasına rağmen istek ve arzularını tatmin etmek amacıyla da tüketim yapmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar tüketicilerin kimlerden oluştuğunu, nasıl davrandıklarını, ürün veya hizmetleri seçerken nasıl bir süreç izlediklerini ve ürünleri satın alırken hangi etmenlerin rol oynadığını aydınlatmaya çalışmaktadır. Turizm alanındaki satın alma davranışı ise insanların temel ihtiyaçlarından ziyade istek ve arzularını tatmin etmesi bakımından farklılık göstermektedir. Turistik faaliyetlere katılan insanlar; gerek aile ve arkadaş ilişkilerini güçlendirecek gerekse kendilerine yaşadıkları tatil deneyimini anımsatacak hediyelik eşyaları satın almaktadır. Tüm kültürler açısından evrensel bir obje olarak nitelendirilebilecek hediyenin ilk çağlardan modern çağlara dek bütün medeniyetlerde evrensel bir olgu olarak sürdürülmeye devam ettiği söylenebilir. Bu doğrultuda önemini hiçbir zaman kaybetmeyen hatta dünyanın globalleşmesiyle artıran hediyelik eşyalar ve hediye verme davranışı, yapılan bu çalışmanın da ele aldığı temel unsurdur. Literatürde satın alma davranışını ve hediyelik eşyaları inanç turizmi özelinde ele alan herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Yapılan çalışmanın temel amacı inanç turizmi gibi gün geçtikçe bilinirliği ve önemi artan bir alanda yapılan satın alma davranışlarını ve hediyelik eşyaları incelemektir. Çalışma; demografik özelliklerin ve seyahat motivasyonlarının hediyelik eşya satın alma davranışı üzerindeki etkilerinden tercih edilen eşyaların niteliklerine kadar birçok farklı kategoriyi ayrıntılı bir şekilde incelerken aynı zamanda herhangi bir hediyelik eşya satın almayanların neden satın almadıklarına da ışık tutmaktadır. Bir Hristiyan hac merkezi olan Efes/Meryem Ana özelinde yapılan bu çalışmanın amacı, literatürde bu alandaki boşluğu doldurmanın yanı sıra bölgede yer alan hediyelik eşya üreticilerinin ve işletmelerin; satın alma davranışları doğrultusunda ürünlerini tüketicilerin tercihlerine göre şekillendirebilmelerine katkı sağlamaktır. Anahtar kelimeler; Satın Alma Davranışı, İnanç Turizminde Satın Alma Davranışı, Hediyelik Eşya, İnanç Turizminde Hediyelik Eşya, İnanç Turizmi
Özet (Çeviri)
In addition to their basic needs such as nutrition and health, which are their priorities to survive, people tend to consume for satisfying their wants and desires even if they do not need them. Studies in this field try to enlighten who consumers are, how they behave, what process they follow when choosing goods or services, and which factors play a role while purchasing the products. Buying behavior in the field of the tourism industry is different in terms of satisfying people's wishes and desires rather than their basic needs. People participating in touristic activities, purchase souvenirs to strengthen their friendships and family relationships or to remind them of their holiday experience. It can be said that the gift, which can be described as a universal object for all cultures, continues to be a universal phenomenon in all civilizations from ancient times to modern times. Souvenirs and gift-giving behavior, which never loses its importance and even increases with the globalization of the world, is the basic element of this study. There is no study in the literature discusses buying behavior and souvenirs specifically for religious tourism. The main purpose of the study is to examine the purchasing behaviors and souvenirs in religious tourism, which is an increasingly known and important field. The study examines many different categories in detail, from the effects of demographic characteristics and travel motivations on souvenir buying behavior to the qualities of the preferred items, while also enlightening on why those who do not buy any souvenirs do not buy. The aim of this study that is made specifically for Ephesus/Virgin Mary, which is a Christian pilgrimage center, is to fill the gap in this field in the literature and to contribute to the souvenir producers and businesses in the region for shaping their products according to the consumer preferences and their purchasing behavior. Keywords; Consumer Behaviour in Religious Tourism, Buying Behaviour, Buying Behaviour in Religious Tourism, Souvenir, Souvenir in Religious Tourism, Religious Tourism