Çapraz akışlı gövde boru tipli bir eşanjörde nano akışkan kullanımının akış ve ısı transferi üzerindeki etkilerinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the effects of nano fluid use on flow and heat transfer in a cross flow shell and tube heat exchanger
- Tez No: 683520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada çapraz akışlı gövde boru tipi bir eşanjörde nanoakışkan kullanımının ısı transferine etkileri sayısal olarak incelenmiştir. Gövde boru tipi eşanjörde boruda 20oC'de su, hacimsel olarak 0.3, 0.5 ve 0.75 oranlarında TiO2/su nanoakışkanları kullanılmıştır. Gövde tarafında 150oC ve 80oC'de yağ akışı kullanılmıştır. Sayısal çözümde uygun ağ yapısını elde etmek için seçilen noktadaki 5 ayrı ağ yapısının ısı transfer katsayıları, Sieder-Tate bağıntısı yardımıyla bulunan ısı transfer katsayılarıyla karşılaştırılmış ve en uygun ağ yapısı kullanılmıştır. Sayısal çözümün doğruluğunu kontrol etmek için boru boyunca seçilen 4 noktadaki ısı transfer katsayıları, Sieder-Tate bağıntısı yardımıyla bulunan ısı transfer katsayılarıyla karşılaştırılmış ve uyum içinde olduğu tespit edilmiştir. Sayısal çözümde su için ortalama ısı transfer katsayısı 2779.19 W/m2K, 0.3 TiO2/su nanoakışkanı için 2923.25 W/m2K, 0.5 TiO2/su nanoakışkanı için 4659.28 W/m2K, 0.75 TiO2/su nanoakışkanı için 12073.26 W/m2K bulunmuştur. Bu şekilde elde edilen çözümlerde nanoakışkan oranı arttıkça ısı transfer katsayısının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nanofluid usage on heat transfer in a cross-flow body-and-tube type heat exchanger were numerically investigated. In the shell and tube type heat exchanger, water at 20oC and TiO2/water nanofluids at 0.3, 0.5 and 0.75 volumetric ratios were used in the pipe. Oil flow is used at 150oC and 80oC on the body side. In order to obtain the appropriate network structure in the numerical solution, the heat transfer coefficients of 5 different network structures at the selected point were compared with the heat transfer coefficients found with the help of the Sieder-Tate relation and the most suitable network structure was used. In order to check the accuracy of the numerical solution, the heat transfer coefficients at the selected 4 points along the pipe were compared with the heat transfer coefficients found with the help of the Sieder-Tate equation and it was found to be in harmony. In the numerical solution, the average heat transfer coefficient for water was 2779.19 W/m2K, 2923.25 W/m2K for 0.3 TiO2/water nanofluid, 4659.28 W/m2K for 0.5 TiO2/water nanofluid, and 12073.26 W/m2K for 0.75 TiO2/water nanofluid. In the solutions obtained in this way, it was observed that the heat transfer coefficient increased as the nanofluid ratio increased.