Farklı diş protez ve implant malzemelerinin termal özelliklerinin sayısal incelenmesi
Numerical investigation of the thermal properties of different dental prosthesis and implant materials
  1. Tez No: 683518
  2. Yazar: İLKNUR ARPA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Enerji, Bioengineering, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada titanyum, zirkonyum, kobalt ve altın gibi malzemelerden yapılmış olan implant malzemeleri ve implantların üzerine monte edilen zirkonyum ve porselen gibi malzemelerden yapılmış olan protezlerin kullanılmasıyla ortaya çıkan değişik malzeme çiftleri ve doğal diş gerçek hayatta karşılaşılabilecek şartlara maruz bırakılarak ellidört farklı kombinasyon için Ansys 14.5 programı kullanılarak sayısal çözümler elde edilmiştir. Isıl olarak 5 oC, 60 oC sıcaklıkta su akışı ve -10 oC sıcaklıkta hava akışının olduğu ısıl şartlar altında sıcaklık dağılımları elde edilerek yorumlanmıştır. Sonuçlar değerlendirilirken başlangıçta vücut sıcaklığında olduğu kabul edilen protez implant ikilisinin değişik ısıl şartlar altında sıcaklıktan enaz etkilenmiş olması olumlu kriter olarak kabul edilmiş ve değerlendirmeler bu kritere göre yapılmıştır. Değişik protez-implan malzeme kombinasyonlarının olduğu durumlardan elde edilen sayısal çözümler incelendiğinde Durum1, Durum8, Durum11 ve Durum 14 olarak adlandırılan modellerde kayda değer farklar ortaya çıkmıştır. 5 oC, 60 oC ve -10 oC yüzey sıcaklıklarında protez malzemesi olarak zirkonyumun porselene göre sıcaklıktan daha az etkilendiği için daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı ısıl performans protez ve implant ara yüzeylerinde de görülmüştür. 5 oC, 60 oC ve -10 oC yüzey sıcaklıklarında implant vidalarının sıcaklık analizleri en az sıcaklık değişimlerinin Durum11' de implant vidası olarak vida1-2'de altın ve vida3-4'te titanyum kullanılmasıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the implant materials made of materials such as titanium, zirconium, cobalt and gold, and the prostheses made of materials such as zirconium and porcelain mounted on the implants, and the natural tooth were exposed to real-life conditions, for fifty-four different combinations. Numerical solutions were obtained by using Ansys 14.5 software. Thermally, temperature distributions were obtained and interpreted under thermal conditions where there is water flow at 5 oC, 60 oC and air flow at -10 oC. While evaluating the results, it was accepted as a positive criterion that the prosthetic implant duo, which was considered to be at body temperature at the beginning, were affected by the temperature under different thermal conditions, and the evaluations were made according to this criterion. When the numerical solutions obtained from the cases with different prosthesis-implan material combinations were examined, significant differences emerged in the models called Case1, Case8, Case11 and Case 14. It has been concluded that zirconium as a prosthetic material at 5 oC, 60 oC and -10 oC surface temperatures is more successful as it is less affected by temperature than porcelain. The same thermal performance was observed at the prosthesis and implant interfaces. Temperature analyzes of implant screws at 5 oC, 60 oC and -10 oC surface temperatures were obtained by using gold in screw1-2 and titanium in screw3-4 as implant screw in Case11.