Farklı kuşaklarda akılcı ilaç kullanımı ve sağlık algısının incelenmesi
Investigation of rational drug use and health perception in different generations
- Tez No: 683537
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAMİL AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, Halk Sağlığı, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu araştırma farklı kuşakların akılcı ilaç kullanımı bilgi düzeyleri ve sağlık algılarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma analitik, kesitsel tipte bir araştırmadır. Aydın İl'inde bulunan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi' nde Şubat 2020- Ağustos 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Örnekleme %49,9'u Y kuşağı, %29'u X kuşağı, %21,1'i BB kuşağı olmak üzere toplam 407 birey dahil edilmiştir. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği”ve“Sağlık Algısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Grupların demografik özelliklerinin derlenmesi için betimleyici analiz, iki ortalamanın hipotez testi için Mann Whitney U testi, Ki kare testi ve 3 farklı gruptaki farklar karşılaştırıldığı için Kruskal Wallis testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out to determine the rational drug use knowledge levels and health perceptions of different generations. Materials and Methods: This research is an analytical, cross-sectional study. It was held between February 2020 and August 2020 at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Dentistry in Aydın Province. A total of 407 individuals were included in the sampling, of which 49.9% were from the Y generation, 29% from the X generation, and 21.1% from the BB generation. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Rational Drug Use Scale”and“Health Perception Scale”. Percentage and advanced analysis methods were used in the analysis of the data. Descriptive analysis was used to compile and summarize the demographic characteristics of the groups, Mann Whitney U test and Chi-square test were used for hypothesis testing of two means, and Kruskal Wallis test was used to compare the differences in 3 different groups.