Teknoloji kullanımının kuşaklara göre akılcı ilaç kullanımı farkındalığına etkisi
The effect of technology use on awareness of rational drug use by generations
- Tez No: 915816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırma farklı kuşakların akılcı ilaç kullanım farkındalık düzeylerinde teknolojinin etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma analitik, kesitsel türde bir araştırmadır. Kütahya ili merkez ilçesinde Eylül 2023-Ağustos 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma kapsamında“Tanıtıcı Bilgi Formu”“Akılcı İlaç Kullanımı Ölçeği”ve“Teknoloji Kullanım Ölçeği”kullanılarak veriler“Basılı anket form”ve“Google Form”üzerinden yüz yüze ve online olarak toplanmıştır. Geniş bir demografik çeşitliliği temsil eden bireylerden oluşan (Baby Boomers, X,Y,Z kuşakları) bir örneklem üzerinde kapsamlı bir anket çalışması uygulanmıştır. Anket bireylerin ilaç kullanma davranışlarını, teknoloji kullanma alışkanlıklarını ve demografik özelliklerini detaylı olarak ele almıştır. Elde edilen veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bireylerin demografik özelliklerinin derlenmesi ve özetlenmesi için açıklayıcı analiz, iki ortalamanın hipotez testi için Mann Whitney U testi, ve üç farklı gruptaki farklılıkların karşılaştırılması için Kruskal Wallis testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out to determine the effect of technology on the awareness levels of rational drug use of different generations. Materials and Methods: This research is an analytical, cross-sectional study. It was conducted in the central district of Kütahya province between September 2023 and August 2024. Within the scope of the study,“Introductory Information Form”,“Rational Drug Use Scale”and“Technology Use Scale”were used and data were collected face-to-face and online via“Face-to-face questionnaire form”and“Google Form”. A comprehensive survey was conducted on a sample of individuals representing a wide demographic diversity (Baby Boomers, Generations X, Y, Z). The questionnaire covered individuals' medication use behavior, technology use habits and demographic characteristics in detail. The data obtained were analyzed using SPSS 21 software. Descriptive analysis was used to compile and summarize the demographic characteristics of the individuals, Mann Whitney U test for hypothesis testing of two means, and Kruskal Wallis test for comparison of differences in three different groups.