2018 Hentbol Erkekler Avrupa Şampiyonasının istatistiksel değerlendirmesi
Statistical evaluation of 2018 Men's Handball European Championship
- Tez No: 683628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hentbolda müsabaka analizi; ulusal ve uluslararası üst düzey liglerde, turnuvalarda, olimpiyatlarda, kıta ve dünya şampiyonalarında kullanılmaktadır. Sporcunun sezon içerisinde bireysel, rakip teknik ve taktik analiz sonuçlarının antrenman uygulamalarına katkıda bulunacağı bir gerçektir. Bu araştırmanın amacı, 2018 Hentbol Erkekler Avrupa Şampiyonasının toplam ve ortalama hücum etkinliklerinin istatistiksel değerlendirilmesidir. 2018 Hentbol Erkekler Avrupa Şampiyonası'nda 47 hentbol maçı sonucunda sıralamada yer alan 16 takımın incelenen 72 parametresi video analiz yöntemiyle raporlandırılmıştır. Takımlar arasında sıralamaya bakmaksızın toplam ve ortalama hücum etkinlikleri farklılıkları için Kruskall Wallis H-testi uygulanmıştır. İlk sekiz ile ikinci sekiz takımlarının toplam ve ortalama hücum etkinlikleri farklılıkları için Mann Whitney U-testi uygulanmıştır. Finalist takımların toplam ve ortalama hücum etkinlikleri istatistiksel parametrelerinde ortalama açısından farklılıklarına bakmak için Kruskall Wallis H-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Game analysis is used in national and international top leagues, tournaments, Olympics, continental and world championships in handball. It is a fact that individual, technical and tactical analysis results will contribute to the training process of the athlete during the season. The purpose of this research is to statistically evaluate the total and average offensive efficiency of the 2018 Handball Men's European Championship. As a result of 47 handball matches in 2018 Men's Handball European Championship, 72 parameters of 16 teams in the ranking were analyzed and reported by video analysis method. The Kruskall-Wallis H-test was applied for the differences in total and average offensive efficiency between the teams regardless of the ranking. The Mann Whitney U-test was applied for the difference in total and average offensive efficiency of the first eight and the second eight teams. The Kruskall-Wallis H-test was applied to look at the differences between the finalist teams in terms of average in total and average offensive efficiency statistical parameters.