Sivas ili (Yıldızdağı) makrofungus çeşitliliği
Macrofungus diversity of Sivas province (Yildizdaği)
  1. Tez No: 683629
  2. Yazar: AHMET DALKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKEKUL, DR. HAKAN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Sivas ili Yıldızeli ilçesi sınırları içerisinde yer alan Yıldızdağı'nın makrofungus çeşitliliğini belirlemeye yönelik yapılmıştır. 2019-2020 yılları arasında yapılan arazi gezileri sırasında tespit edilen makrofungus örneklerinin renkli resimleri çekilmiş, ekolojik özellikleri ve bazı morfolojik özellikleri not edilmiştir. Örnekler zarar görmemesi için kâğıtlara ve alüminyum folyoya sarılmış, bir kutu içerisinde laboratuvara getirilmiştir. Makrofungus örneklerinin spor izleri alınmış ve bir elektrikli kurutucu ile kurutulmuştur. Örneklerin mikroskobik özellikleri kuru örnekler üzerinden uygun kimyasallar ve ışık mikroskopu kullanılarak belirlenmiştir. Arazi ve morfolojik çalışmaları sonucunda 2 bölüm, 2 sınıf, 6 takım, 26 familya ve 46 cins içerisinde dağılım gösteren 62 tür tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan makromantar türlerinden 4'ü (% 6) Ascomycota, 58'i (% 94) Basidiomycota ve 28'i yenen, 26'sı yenmeyen ve 8'i zehirli mantarlardır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the macrofungal diversity of Yıldızdağı, located within the borders of Yıldızeli district of Sivas province. Color pictures of macrofungi samples were taken during field trips between 2019-2020 and their ecological characteristics and some morphological features were noted. The samples were wrapped in paper and aluminum foil to avoid damage and brought to the laboratory in a box. Spore prints of the macrofungus specimens were taken and dried with an electric heater. The microscopic properties of the samples were determined on dry samples using suitable chemicals and light microscopy. As a result of the field and morphological analysis, sixty-two species belonging to 2 divisions, 2 classes, 6 ordes, 26 families and 46 genera were identified. Among the identified macrofungi species, 4 of them (6%) belong to Ascomycota, 58 (94%) to Basidiomycota, 28 were edible, 26 inedible and 8 poisonous fungi.