21.yy modüler konut tasarımları ve sürdürülebilir modüler konut önerisi
21st century modular housing designs and sustainable modular housing proposal
- Tez No: 683662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMEN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Teknoloji, gün geçtikçe hızlı bir şekilde gelişerek insan yaşamına dahil olmakta ve yaşamımızı büyük ölçüde şekillendirmektedir. Özellikle 21. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşme hareketlerinin; sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan birçok alanda kendini gösterdiği görülmektedir. Teknolojideki bu gelişmeler ile birlikte günümüzde bazı yaklaşımlar ve kavramlar yeniden sorgulanmakta ve güncellenmektedir. Bu alanlardan biri de mimari tasarım ve üretim süreçleridir. Endüstri Devrimi sonrası özellikle I. ve II. Dünya Savaşlarıyla birlikte konut ihtiyacı giderek artmıştır. Bu doğrultuda konut ihtiyacına çözüm üretmek amacıyla teknoloji daha etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Konut tasarımlarının endüstri ve teknoloji etkisinde üretilme fikri; bu dönemde birçok mimar tarafından kabul görmüş, dönemdeki değişen yargılar ve ihtiyaçlar ise bu yenilikçi yaklaşımı gerekli kılmıştır. 20. yüzyıl başlarında Albert Farwell Bemis, seri üretim ve montaj hattı gibi endüstrideki gelişmelerden etkilenerek konutun da bir otomobil gibi montaj hattı kullanılarak üretilebileceğini savunmuştur. Konutların, otomobiller gibi seri üretilebilmesi için bileşenleri arasında boyutsal bir bağlantı olması gerektiğini düşünen Bemis, bu doğrultuda klasik mimaride doğru boyutsal oranları sağlamak amacıyla başvurulan modül kavramını kullanmıştır. Bemis'in bu yaklaşImı oldukça ilgi çekmiş özellikle Archigram grubunun 1960'larda yaptığı tasarımlarla birlikte modüler konut kavramı bu dönemde önem kazanmaya başlamıştır. Beraberinde yapılan bir çok modüler konut tasarımı ise dönemine çeşitli yenilikler katmıştır. Günümüzde teknoloji ile birlikte gelişimini devam ettiren modüler konutlar; kullanıcıya konut alternatifleri ve tasarımda esneklik sağlarken aynı zamanda konutu oluşturan bileşenlerin başka fonksiyonlarla uyumlu olma durumu, konutun kendi içinde değişebilmesine imkan vermektedir. Bu doğrultuda tezde; modül, modül çeşitleri, modülerlik, modüler koordinasyon ve modüler ızgara kavramları açıklanmış, modüler konut kavramı ele alınmış, ardından modüler konutun tarihsel gelişim süreci incelenmiştir. Sonrasında sırasıyla modüler konutun temelini oluşturan prefabrike konut, modüler konut fikrinin ortaya çıkışı, ilk modüler konut çalışmaları ve modüler konutların gelişim süreci dönemdeki çalışmalar eşliğinde paylaşılmıştır. Ardından 21. yüzyılda modüler konutların tasarımında gözetilen ilkeler ve çağdaş modüler konut tasarımları paylaşılarak bu modüler konut tasarımlarından elde edilen veriler tablo yöntemiyle karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir. Son olarak elde edilen verilerden ve temel kullanım alanlarından yola çıkılarak kullanıcıların konut tasarımını biçimlendirebildiği ve süreç içerisinde yaşam döngüsüne göre değişerek varlığını sürdürülebilen bir modüler konut modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technology is developing rapidly day by day, getting involved in human life and shaping our lives to a great extent. Especially the technological developments and digitalization movements in the 21st century; It is seen that it manifests itself in many areas in terms of social, cultural and economic. With these developments in technology, some approaches and concepts are being questioned and updated today. One of these areas is architectural design and production processes. After the Industrial Revolution, especially with the I and II World Wars, the need for housing increased. In this direction, technology has started to be used more effectively in order to find solutions for housing needs. The idea of producing housing designs under the influence of industry and technology; It was accepted by many architects in this period, and the changing judgments and needs of the period necessitated this innovative approach. At the beginning of the 20th century, Albert Farwell Bemis, influenced by the developments in the industry such as mass production and the assembly line, argued that a house could be produced using an assembly line like an automobile. Thinking that there should be a dimensional connection between the components in order for houses to be mass-produced like automobiles, Bemis used the concept of module, which is used in classical architecture to provide the right dimensional ratios. This approach of Bemis attracted a lot of attention, especially with the designs made by Archigram group in the 1960s, the concept of modular housing started to gain importance in this period. Many modular housing designs made with it added various innovations to its period. Today, modular residences that continue their development with technology; While providing the user with housing alternatives and flexibility in design, the compatibility of the components that make up the house with other functions allows the house to change within itself. In this direction, in the thesis; module, module types, modularity, modular coordination and modular grid concepts are explained, the concept of modular housing is discussed, then the historical development process of modular housing is examined. Afterwards, prefabricated housing, which forms the basis of modular housing, the emergence of the idea of modular housing, the first modular housing studies and the development process of modular housing are shared with the studies in the period. Then, the principles observed in the design of modular houses in the 21st century and contemporary modular house designs were shared, and the data obtained from these modular house designs were compared and evaluated using the table method. Finally, based on the data obtained and the basic usage areas, a modular housing model has been proposed, in which the users can shape the housing design and can be maintained by changing according to the life cycle in the process.