Photovoltaic and thermal systems applications with different type fluids
Farklı tıp akışkanlarla yapılan fotovoltaık ve termal sıstem uygulaması
- Tez No: 683663
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Fotovoltaik modüllerin sıcaklığını düşürmek modülden elde edilen gücü ve modül verimliliğini artırır. Bu çalışmada PV modüllerin verimliliğini artırmak için yeni bir uygulama denenmiştir. PV modüllerde soğutucu akışkan olarak hava yada modül arkasına yerleştirilmiş borulardan geçen sıvı akışkanlar soğutucu olarak kullanılabilir. Modüllerde kullanılan soğutucu akışkanın tekrar sistemde kullanılabilirliği belkide en iyi tasarımlardan birini oluşturacaktır. Bu çalışmada PV modüller modül arkasına yerleştirilmiş sipiral borular vasıtasıyla farklı akışkanlar kullanılarak soğutulmuştur. Soğutma sırasında ısınan sıvı akışkan ise tekrar aynı system içerisinde Kış mevsiminde ısınma amaçlı kullanılan havanın ısıtılmasında değerlendirilmiştir. Kış mevsiminde yapılan deneyler sonucunda farklı sıvılar kullanılarak soğutulan PV modülün yüzey sıcaklığı 20 oC iken soğutulmamış modül sıcaklığı 29 oC olarak ölçülmüştür. Soğutma uygulanmayan PV modülün elektriksel verimi %11 olarak hesaplanırken çeşitli akışkanlar kullanılarak soğutulan modüllerin elektriksel verimleri ortlama %15 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Decreasing the temperature of photovoltaic modules increases the power obtained from the module and the module efficiency. In this study, a new application has been tried to increase the efficiency of PV modules. Air or liquid fluids can be used as refrigerants in PV modules. The reuse of the refrigerant used in the modules in the system is important in terms of energy balance and savings. In this study, PV modules were cooled using different fluids by means of spiral pipes placed behind the module. The liquid fluid heated during the cooling of the PV modules was evaluated in the same system for heating the air used for heating in the winter season. As a result of the experiments carried out during the winter months, the surface temperature of the PV module cooled by using different liquids was measured as 20 oC, and the temperature of the uncooled module was 29 oC. While the electrical efficiency of the PV module without cooling is calculated as 11%, the electrical efficiency of the modules cooled using various fluids is calculated as 15% on average.