Study of PV solar thermal absorber and collector coupling as a combined PVT model
PV güneş ısı emicisi çalışması ve kolektör kaplının kombine olarak PVT modeli
  1. Tez No: 849551
  2. Yazar: MUTHANNA OSAMAH YOUSIF KASHMOOLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
PVT (fotovoltaik termal) sistemi, aşağıdakileri birleştiren bir tür güneş enerjisi sistemidir: Hem fotovoltaik (PV) hem de güneş enerjisi termal sistemlerinin işlevselliği. Bir PVT sisteminde, Güneş pilleri elektrik üretmek için kullanılırken, termal emiciler toplamak ve toplamak için kullanılır. ısı enerjisini depolar. Isı enerjisi daha sonra uzay gibi çeşitli uygulamalar için kullanılabilir. ısıtma, su ısıtma ve hatta bir termoelektrik jeneratör aracılığıyla enerji üretimi. Bir PVT sisteminde iki teknolojinin birleşimi enerji verimliliğinin artmasına yol açabilir ve genel sistem performansı. Kolektör modeli ısı transferini tahmin etmek için kullanılır gibi faktörler dikkate alınarak, ısı emici ile ısı transfer akışkanı arasında kolektör tasarımı ve sıvı akış hızı. Bu modellerin birleştirilmesi önemlidir. etkileşimleri dikkate alarak PVT sisteminin genel performansını tahmin etmek Elektrikli ve termal bileşenler arasında. Modeller optimizasyon için kullanılabilir. PVT sisteminin tasarımı ve farklı çalışma koşulları altındaki performansının tahmin edilmesi. PVT modelinin doğruluğunun, modelin doğruluğuna bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. bireysel bileşen modelleri ve modelde yapılan varsayımların geçerliliği. Termoelektrik soğutucu (TEC) modülünün paketleme faktörünün performansına etkisi fotovoltaik termal (PVT) entegre termoelektrik soğutucu (TEC) sıvı toplayıcıları Bu tezde, opak olmak üzere üç farklı PV modülü türü dikkate alınarak analiz edilmiştir. (camdan tedlar'a), yarı şeffaf (camdan cama) ve alüminyum taban (camdan alüminyuma). Kanal/tüp içermeyen opak PV-TEC toplayıcının performansı aşağıdaki durumlarda incelenmiştir: kısmen ve tamamen TEC ile kaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A PVT (photovoltaic thermal) system is a type of solar energy system that combines the functionality of both photovoltaic (PV) and solar thermal systems. In a PVT system, the solar cells are used to generate electricity, while the thermal absorber is used to collect and store heat energy. The heat energy can then be used for various applications, such as space heating, water heating, or even power generation through a thermoelectric generator. The combination of the two technologies in a PVT system can lead to increased energy efficiency and overall system performance. The collector model is used to predict the heat transfer between the thermal absorber and the heat transfer fluid, taking into account factors such as the collector design and the fluid flow rate. The coupling of these models is important to predict the overall performance of the PVT system, taking into account the interactions between the electrical and thermal components. The models can be used to optimize the design of the PVT system and predict its performance under different operating conditions. It is important to note that the accuracy of the PVT model depends on the accuracy of the individual component models and the validity of the assumptions made in the model. The effect of packing factor of thermoelectric cooler (TEC) module on the performance of photovoltaic thermal (PVT) integrated thermoelectric cooler (TEC) fluid collectors has been analyzed in this thesis, by considering three different types of PV modules, namely opaque (glass-to-tedlar), semitransparent (glass-to-glass) and aluminium base (glass-to-aluminium). The performance of the opaque PV-TEC collector without duct/tube was studied when partially and fully covered with TEC.