Badem bahçesinde bazı baklagil yem bitkilerinin alt bitki olarak yetiştirilme olanaklarının belirlenmesi
Cultivation possibilities of some forage legumes as a cover crop on the almond orchards
  1. Tez No: 683678
  2. Yazar: MUHAMMED ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLŞAH BENGİSU YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Deneme Diyarbakır Eğil ilçesi Kazanlı köyünde 5000 m2 bademlik alanda şansa bağlı tam bloklar deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak 2018-2019 ekim döneminden başlamak üzere bir yıl süreyle yürütülmüştür. Badem bahçesi 5 yaşında Ferragnes çeşidi bademlerden oluşmaktadır. Ağaçlar 5 x 5 m aralıkla dikilmiştir. Denemede bitki materyali olarak yaygın fiğ (Viciasativa)–yerel popülasyon, yem bezelyesi (Pisumarvense)-Özkaynak ve bakla (Viciafaba)-yerel popülasyon kullanılmıştır. Alt bitki olarak yetiştirilen yaygın fiğ, yem bezelyesi ve bakla parsellerinin yarısı ota biçilmiş, geri kalanı ise yeşil gübre olarak toprağa karıştırılmıştır. Ayrıca denemede kontrol uygulaması da yer almıştır. Araştırmada, yem bezelyesinin yeşil ot ve kuru ot veriminin diğer türlerden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yem bezelyesinin badem dikili alanlarda hem ot üretiminde hem de yeşil gübrelemede kullanılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study will be carriedout in three repetitions according to the trial design of 5000 m2 almond chances in the province of Kazan in Eğil province of Diyarbakir and it will be carried out for one year to start from 2018-2019 october. The almond garden is made up of 5-year-old Ferragnes variety almonds. The trees were planted at 5 x 5 m intervals. Commonvetch (Viciasativa) – local populations, feed peas (Pisumarvense) - equipments, bean (Viciafaba) – local population swill be used as plant material in the experiment. The seplants will be raised in a lean state. The applications in the almond garden will be divided into green fertilizer and roughage production (mower). Different applications will be made with the control of loaf. In the study, it was determined that the green and dry herbage yield of fodder peas was higher than other species. It has been observed that fodder peas can be used both in herbage production and green manure in almond plantations.