Private power regulation: The legal status of private militaryand security companies in armed conflicts
Özel enerji düzenlemesi: Özel asker ve güvenlik şirketlerinin silahlı çatışmalardaki hukuki statüsü
- Tez No: 683699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAMAN KEPENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Özel Askeri ve Güvenlik Şirketlerinin (PMSC'ler), tarihçelerinin, faaliyetlerinin, sözleşmeci devletlere veya taraflara sağladığı hizmetlerin yönlerinin tanımlanmasına odaklanmıştır. PMSC'lerin geri yüklenmesindeki artış göz önüne alındığında, çalışma, bu şirketlerin yasal çerçevesi, çalışmalarını düzenlemeye yönelik uluslararası çabalar ve personelinin, faaliyetlerinin net bir tanımını sağlamaya çalışan uluslararası belgeler ve anlaşmalar dahil olmak üzere çeşitli yasal yönleri vurguladı. ve insan hakları ihlallerini sınırlamak. Çalışma, Birleşmiş Milletler Çalışma Grubu'na ek olarak PMSC'lerin faaliyetleri, düzenlemeleri ve insan hakları ihlallerine ışık tutmak için Irak'ı ve bir vaka çalışması olarak aldı. Özel askerlik ve güvenlik şirketlerinde çalışanların uygulamalarına örnekler verilen çalışmada, faillerin, onları çalıştıranların kendilerine tanıdığı dokunulmazlıklar ve kurumun zafiyeti de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle sorumlu tutulmadığı tespit edildi. devletin ve şirketlerin kendilerinin yaptırım ve caydırıcılık sistemi. Çalışma, uluslararası yasal anlaşmaların ve belgelerin, özel askeri ve güvenlik şirketleri için doğrudan herhangi bir hukuki veya cezai sorumluluk anlamına gelmediği gerçeği de dahil olmak üzere birden fazla sonuca ulaştı. Şirketlerin ve kişilerin insan hakları kurallarını ihlal ettikleri için kurumsal ve ahlaki sorumluluklarını kabul eden uluslararası mekanizmaların olmaması. PMSC çalışanlarının sorumluluğu, yasal statülerinin uluslararası belgelerde ve anlaşmalarda tam olarak tanımlanmasına ve onları çevreleyen belirsizliğin sona erdirilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This research focused on defining the Private Military and Security Companies (PMSCs), their history, activities, the aspects of the services it provides to the contracting states or parties. Considering the increase in restoring to the PMSCs, the study highlighted several legal aspects, including the legal framework of those companies, the international efforts in regulating its work, and the international documents and agreements that tried to provide a clear definition of its staff, activities, and to limit the violation of human rights. The study took Iraq and as a case study to shed light on the PMSCs' activities, regulation, and human rights violations in addition to the United Nations Working group in these regards. The study presented examples of the practices of the employees of the private military and security companies, and it was found that the perpetrators were not held accountable for various reasons, including the immunities granted to them by the parties that employ them and the weakness of the sanctions and deterrence system of the state and the companies themselves. The study reached multiple conclusions, including the fact that the International legal agreements and documents do not imply any direct civil or criminal liability for private military and security companies. There is an absence of international mechanisms that acknowledge companies and persons' corporate and moral liability for their violations of human rights rules. The responsibility of the employees of PMSCs depends on defining their legal status precisely in international documents and agreements and ending the ambiguity surrounding them.