Ratlarda oluşturulan deneysel travmatik spinal kord hasar modelinde koenzim q 10 ve ozon' un nöroprotektif etkilerinin değerlendirilmesi
Neuroprotective effects of coenzyme Q 10 and ozone therapy on experimental traumatic spinal cord injuries in rats
  1. Tez No: 683698
  2. Yazar: GÜLCE GEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERHAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Spinal kord yaralanmaları sıklıkla genç erkek nüfusu etkileyen ve ciddi nörolojik kayıplarla seyreden önemli bir sağlık sorunudur. Travma sonrası spinal kordda meydana gelen hasar ile spinal kord yaralanmasının patofizyolojik süreçleri başlamaktadır. Sekonder hasar mekanizması olarak bilinen ve spinal kord yaralanamalarının tedavisinde üzerinde durulan bu mekanizmayı önlemek amacıyla birçok çalışma yapılmış ve değişik biyolojik ajanlar kullanılmıştır. Literatürde birçok hastalığın tedavisinde denenmiş ve sekonder hasar mekanizmaları üzerine olan etkileri gösterilmiş olan koenzim Q 10 (Co Q 10) ve ozonun kombine kullanımının spinal kord yaralanmalarında nöroprotektif etkileri ve fonksiyonel iyileşmeye katkıları araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Sprauge Dawley cinsi 40 adet dişi rat her grupta 8 adet olacak şekilde gruplandırılmıştır. Kontrol grubu hariç diğer tüm gruplara cerrahi prosedür uygulanmıştır. Travma grubunda 10 cm yükseklikten 5 gr ağırlığında (50 gr/cm) çelik çubuk düşürme yöntemi ile spinal kord travması oluşturulmuştur. Ozon grubunda spinal kord travması oluşturulduktan 1 saat sonra başlanıp sakrifiye edilene kadar 7 gün boyunca günde bir kez 0.7 mg/kg rektal ozon verilmiş, Co Q 10 grubunda ise spinal kord travması oluşturulmadan 24 saat önce başlanıp sakrifiye edilene kadar 7 gün boyunca günde bir kere 120 mg/kg Co Q 10 gavaj yoluyla uygulanmış, Co Q 10 + ozon grubunda ise spinal kord travması oluşturulmadan 24 saat öncesinden başlanarak sakrifiye edilene kadar 7 gün boyunca günde bir kere 120 mg/kg Co Q 10 verilmiş ve travma oluşturulduktan 1 saat sonra başlanıp sakrifiye edilene kadar 7 gün boyunca rektal olarak günde bir kez 0.7 mg/kg ozon verilmiştir. Kontrol grubu hariç diğer gruplara 1., 3., 5. ve 7. günlerde modifiye Tarlov skorlaması ve eğik düzlem testi ile nörolojik muayeneleri yapılmış, 7. günde de sakrifiye edilerek doku ve serum örnekleri alınmıştır. Serum örneklerinde malondialdehit (MDA) bakılmış, doku örneklerinden ise kaspaz 3, bcl-2 ve bax değerlerine bakılmıştır. Doku örneklerinin histopatolojik skorlaması yapılmış ayrıca transmission elektron mikroskobik inceleme ile grupların ultrastrüktürel yapısı, miyelinli aksonların konfigürasyonu değerlendirilmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile travma grubu karşılaştırıldığında serum MDA ve doku kaspaz 3 düzeylerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı (p0,05). Yine Co Q 10 grubunda serum MDA, doku kaspaz 3 ve bax düzeylerinde travma grubuna kıyasla düşüş, doku bcl-2 düzeylerinde ise travma grubuna kıyasla artış izlenmiştir ancak bu veriler istatistiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Koenzim Q 10 + ozon grubunda ise travma grubuna kıyasla serum MDA (p=0,002), doku kaspaz 3 (p=0,001) ve bax (p=0,030) düzeylerinde anlamlı düşüş izlenmiştir. Doku bcl-2 değerleri açısından Co Q 10 + ozon grubunda travma grubuna kıyasla anlamlı bir artış izlenmiştir (p=0,019). Histopatolojik değerlendirmede kontrol grubu ile travma grubunda arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Ozon grubu ve Co Q 10 + ozon grubu ile travma grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu gösterilmiştir (p=0,022).
Özet (Çeviri)
Background: Spinal cord injuries are serious complications that often affect more men than women and cause profound neurologic deficits. After a traumatic blow to the spine, damage to the spinal cord starts the pathophysiological process. Many studies have been carried out and various biological agents have been experimented with to prevent the mechanism, also known as secondary damage in trauma, for the treatment of spinal cord injuries. This research studies the neuroprotective effects and functional recovery of the use of coenzyme Q 10 (Co Q 10) and ozone therapy combination, which has been proven to be protective for the treatment of many injuries and secondary damages in medical literature. Methods: 40 female Sprague-Dawley rats were put into 5 groups of 8 rats. Surgical procedure was applied on all groups other than the control group. In the trauma group, spinal cord trauma was administered by dropping 5gr metal cylinder from a 10cm fixed height (50gr/cm). In the ozone group, 0.7 mg/kg rectal ozone was applied once every day for 7 days starting 1-hr after the spinal cord trauma. In the Co Q 10 group, 120 mg/kg Co Q 10 was given by oral gavage technique once every day for 7 days starting 24-hrs before the spinal cord trauma. In the Co Q 10 + ozone group, 0.7 mg/kg rectal ozone was applied once every day for 7 days starting 1-hr after the spinal cord trauma, and 120 mg/kg Co Q 10 was given by oral gavage technique once every for 7 days starting 24-hrs before the spinal cord trauma. In all groups except for the control group, the rats were examined using a modified Tarloy scale and inclined plane test on days 1, 3, 5 and 7. On the 7th day, rats were sacrificed for tissue and serum samples. Serum samples were tested for malondialdehyde (MDA) while tissue samples were tested for caspase 3, bcl-2 and bax levels. Histopathological scoring was applied to tissue samples. Then, transmission electron microscopic analysis was applied to evaluate the ultrastructural structure as well as the configuration of the myelinated axons. Results: When the trauma group is compared to the control group, the increase in MDA and tissue caspase 3 level was found to be statistically significant (p0.05). Similarly, in the Co Q 10 group, serum MDA, tissue caspase 3 and bax levels were lower and tissue bcl-2 levels were higher compared to the trauma group, but the results were not statistically significant (p>0.05). In the Co Q 10 + ozone group, serum MDA (p=0.002), tissue caspase 3 (p=0.001) and bax (p=0.030) levels were meaningfully lower compared to the trauma group. Tissue bcl-2 levels were also meaningfully higher (p=0.019). Histopathologic examination was also statistically different between the control group and the trauma group (p0.05). There was a statistical difference (p=0.022) between the ozone group and Co Q 10 + ozone group compared to the trauma group.