Anevrizmatik subaraknoid kanamalı hastalarda mortalite ve morbiditeye etki eden faktörler
Factors affecting outcome in patients with aneurysmatic subarachnoid hemorrhage
- Tez No: 683710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Amacımız subaraknoid kanamalı hastaların mortalite oranlarını ve hasta sonuçları üzerine etki eden risk faktörlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Anevrizmatik SAK tanısı sonrası anevrizma müdahalesi ve YBÜ takibi hastanemizde yapılan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik bilgileri yanısıra YBÜ yatışı ile ilişkili verileri toplandı (Sepsis, Septik şok, Enfeksiyon odakları, Vazospazm, ABH, MV ihtiyacı, Kan glukoz değerleri, APACHE II, Hunt-Hess skoru, GKS, Elektrolit bozuklukları, Yeniden kanama, İKB yüksekliği). Bulgular: 131 hastanın dahil olma kriterlerini karşılayan 61'inin kayıtları retrospektif olarak incelenmiştir. SAK ilişkili YBÜ mortalitesi % 23 olarak bulunmuştur. Mortalite üzerine etki eden bağımsız risk faktörlerini belirlemek amacıyla Genelleştirilmiş Lineer Karma Modelleme yöntemi kullanılmıştır. Bulunan bağımsız risk faktörleri 14.8 kat risk artışı ile vazospazm, 4.4 kat risk artışı ile ABH, 2.02 kat risk artışı ile Hunt-Hess skorudur.
Özet (Çeviri)
Objective: We aim to determine the risk factors affecting the mortality rate and outcomes of patients with subarachnoid hemorrhage. Material and Method: A retrospective review was performed on records of patients who underwent aneurysm intervention and ICU follow-up in our hospital after that diagnosis of aneurysmatic SAH. In addition to the demographic information about the patients, data related to ICU hospitalization were collected (sepsis, septic shock, type of infection, vasospasm, AKI, MV requirement, blood glucose levels, APACHE-II, Hunt-Hess score, GCS, electrolyte imbalance, rebleeding, hydrocephalus) Finding: The records of 61 of 131 patients who met the inclusion criteria were reviewed retrospectively. SAH-related ICU mortality was found to be 23%. Generalized Linear Mixed Modeling method was used to determine the independent risk factors affecting mortality. These factors are vasospasm with 14.8 times, AKI with 4.4 times, and Hunt-Hess score with 2.02 times increased risk.