Gebelikte beden imajı algısı ve prenatal bağlanma arasındaki ilişki
The relationship between body image perception and prenatal binding in pregnancy
  1. Tez No: 683709
  2. Yazar: FULYA BATUHAN KARAŞIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Araştırma, Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği'ni Türk toplumuna uyarlamak, ölçeğin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olup olmadığını belirlemek amacı ile metodolojik tipte ve ayrıca gebelerin beden imajı algısı ile prenatal bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile kesitsel ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak planlandı. Araştırma, 01 Kasım 2019-15 Mart 2020 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Gebe Polikliniğinde, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 371 gebe ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE) ve Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği (GBİAÖ) kullanıldı. Çalışmaya katılan gebelerin yaş ortalamasının 30,02 ± 5,63 olduğu, %28,3'ünün üniversite ve üzeri mezunu olduğu, %77,1'inin çalışmadığı, %81,1'inin çekirdek aileye sahip olduğu ve gebelik haftası ortalamasının 25,25 ± 8,26 hafta olduğu saptandı. Gebelerin, %77,3'ünün gebelikle değişen dış görünüşünden memnun olduğu ve %70,1'inin ise değişen dış görünüşü ile ilgili çevreden olumlu ya da olumsuz etkilenmediği saptandı. Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği'nin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0,83 bulunmuştur. Bu değer, Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği'nin yüksek derecede güvenilir bir ölçek olduğunu göstermektedir. Gebelerin Prenatal Bağlanma Envanteri (62,56 ± 12,00) ve Gebelikte Beden İmajı Algısı Ölçeği (46,42 ± 13,10) puanları arasında, negatif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r:-0,263; p:0,000).
Özet (Çeviri)
This research was designed as a methodological study in order to adapt The Body Understanding Measure for Pregnancy Scale to Turkish society and to determine whether the scale is a valid and reliable measurement tool. Also as a descriptive and correlational study to determine the relationship of the body image perception of pregnant women with prenatal attachment. The study was carried out with 371 pregnant women who met the inclusion criteria in the Pregnancy Polyclinic of Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital, between 1 November 2019 and 15 March 2020. The Descriptive Information Form, Prenatal Attachment Inventory and The Body Understanding Measure for Pregnancy Scale were used in the data collection. It was determined that the average age of the pregnant women participating in the study was 30.02 ± 5.63 years, 77.1% of them were unemployed, 28.3% of them university graduates or higher, 81.1% had a elementary family and the average gestational week was 25.25 ± 8,26 weeks. It was determined that 77.3% of the pregnant women were satisfied with their external appearance, which changed with pregnancy, and 70.1% of them were not affected positively or negatively by the environment related to their changing external appearance. The Cronbach Alpha reliability coefficient of The Body Understanding Measure for Pregnancy Scale was found to be 0.83. This value shows that The Body Understanding Measure for Pregnancy Scale is a highly reliable scale. A negative and weakly significant correlation was found between Prenatal Attachment Inventory (62.56 ± 12.00) and The Body Understanding Measure for Pregnancy Scale (46.42 ± 13.10) scores of pregnant women (r:-0.263; p:0.000).