Karabük ili Eflani ilçesi çember dokumaları ve güncel tasarımlar
Circle weavings and cuurrent designs in the district of Karabük, Eflani
- Tez No: 683715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İki veya daha çok iplik grubunun çeşitli düzenlerde birbirlerinin arasında geçerek kenetlemesi işlemine ve bu kenetlenme sonucu oluşan ürünlere ''dokuma'' denmektedir. Anadolu kadını el dokumacılığını örtünme, kendini veya evini süsleme, çeyiz vb. amaçlarla yürüttüğü gibi, yük hayvanlarının süslenmesinde ve daha birçok alanda kirkitli veya mekikli el dokumalarını kullanmışlardır. Kirkitli dokumalar kadar teknik ve uygulaması daha farklı özellikler taşıyan, farklı tezgâh yapısı gerektiren mekikli dokumalar tüm yurtta teknik, renk, kullanılan araç-gereç, motif ve kompozisyon özellikleri, kullanım alanlarına göre yöresel özellikler göstermekte ve üretildiği bölgede yerel kültürü yansıtan bir yapıya sahip olmaktadır. Yörede yapılan çember dokumalarında motifi oluşturan atkı iplikleri çözgü ipliklerinin arasından motif özelliğine ve genişliğine göre el yardımıyla ve bez ayağı tekniğine uygun olarak yerleştirilmektedir. Araştırmanın genel amacı Karabük İli Eflani İlçesi çember dokumalarının genel özellikleri, kullanılan araç gereçler, motif, renk ve komposizyon özellikleri, Yöre ekonomisine katkısı, ürün çeşidi ve kullanım açılarından araştırılan sonuçlar doğrultusunda yeni tasarımlar oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
The process of clamping two or more yarn groups between each other by passing between each other and the products formed as a result of this clamping is called“weaving”. Anatolian woman covering hand weaving, decorating herself or her home, dowry, etc. They used kirkitli or shuttle hand weavings in the decoration of cargo animals and in many other fields, as it was carried out for purposes. The shuttle weaving, which has different technical and application features and requires different loom structure as well as Kirkitli weavings, shows local characteristics according to the technical, color, tools, motifs and composition features, usage areas in the country and has a structure reflecting the local culture in the region where it is produced. In the hoop weavings made in the region, the weft threads forming the motif are placed between the warp threads with the help of the hand according to the motif feature and width and in accordance with the cloth foot technique. The general purpose of the research is to create new designs in line with the results investigated in terms of the general characteristics of the ring weavings of Eflani District of Karabük Province, the equipment used, motif, color and composition features, contribution to the local economy, product type and usage.