Ortakçılar göleti (Eflani-karabük)'nin su kalitesinin incelenmesi
Investigation of water quality of ortakcilar pond (Eflani-Karabük)
  1. Tez No: 934813
  2. Yazar: ABDUSSAMED İKBAL ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Ziraat, Aquatic Products, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Karabük ili Eflani ilçesi Bostancı köyü sınırlarında bulunan Ortakçılar Göleti'nin su kalitesini belirlemek ve mevsimsel değişimlerin su ekosistemi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ortakçılar Göleti, bölgedeki tarımsal sulama ve ekosistem sürdürülebilirliği açısından kritik bir su kaynağıdır. Göletin su kalitesi, çevresel faktörlerden ve tarımsal faaliyetlerden doğrudan etkilenmektedir. Araştırma kapsamında, Eylül 2018 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenli aralıklarla göletten su örnekleri alınmış ve çözünmüş oksijen (ÇO), sıcaklık, pH, elektriksel iletkenlik (EC), nitrat, fosfat, amonyum ve ağır metaller gibi temel parametreler analiz edilmiştir. Bu parametrelerin mevsimsel değişimleri tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, çözünmüş oksijen seviyelerinin ilkbahar aylarında en yüksek düzeye ulaştığını, yaz aylarında ise bu seviyelerin düştüğünü göstermektedir. Özellikle yaz mevsiminde artan buharlaşma ve tarımsal gübre kullanımı, göletteki besin tuzu yükünü artırmış ve su kalitesini olumsuz etkilemiştir. İlkbahar ve sonbahar aylarında yağışlarla birlikte fosfat ve nitrat seviyelerinde artış gözlemlenmiş, bu durumun özellikle tarımsal drenaj ve yüzey akışıyla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Göletteki ağır metal seviyeleri, ulusal ve uluslararası su kalitesi standartlarına uygunluk açısından değerlendirilmiş, kurşun (Pb) ve çinko (Zn) gibi metallerin sınır değerlerin altında olduğu görülmüştür. Ancak, tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu dönemlerde amonyum ve fosfat seviyelerinin yükselmesi dikkat çekici bulunmuştur. Sonuç olarak, Ortakçılar Göleti'nin su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir şekilde yönetilmesi için düzenli izleme programlarının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu çalışma, bölgedeki su kaynaklarının gelecekteki kullanımı için önemli bir bilimsel temel oluşturmakta ve ekolojik sürdürülebilirlik açısından kritik veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation aims to assess the water quality of Ortakçılar Pond, located in Bostancı village within the Eflani district of Karabük province, and to investigate the effects of seasonal changes on the aquatic ecosystem. Ortakçılar Pond is a vital water source for agricultural irrigation and ecosystem sustainability in the region. The water quality of the pond is directly influenced by environmental factors and agricultural activities. Throughout the research, water samples were collected periodically from September 2018 to August 2019. Key parameters such as dissolved oxygen (DO), temperature, pH, electrical conductivity (EC), nitrate, phosphate, ammonium, and heavy metals were analyzed. The seasonal variations of these parameters were evaluated using one-way analysis of variance (ANOVA) and Duncan's multiple comparison test. The findings indicate that dissolved oxygen levels peaked during the spring and declined during the summer months. Increased evaporation and agricultural fertilizer use in the summer contributed to higher nutrient loads in the pond, negatively impacting water quality. A rise in phosphate and nitrate levels was observed during the spring and autumn, which was linked to agricultural runoff and surface drainage. The levels of heavy metals in the pond, such as lead (Pb) and zinc (Zn), were found to be below the threshold values set by national and international water quality standards. However, elevated ammonium and phosphate levels during peak agricultural periods were notable. In conclusion, implementing regular monitoring programs is essential to protect and sustainably manage the water quality of Ortakçılar Pond. This study provides significant scientific data for the future utilization of water resources in the region and contributes to ecological sustainability.