Arapçanın Türk hukuk terminolojisine etkisi (Biçim, ses ve anlam bakımından meydana gelen değişimler, istatistiksel ve anlam bilimsel bir çalışma)
The effect of Arabic on Turkish law terminology (Changes in terms of form, sound and meaning, a statistical and semantic study)
- Tez No: 683716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Toplumda hayatın devamı için kanunlar önemli ve zorunludur. Dil de kanunların düzenlenmesi ve uygulanması için gerekli bir araçtır. Dil ve kanun birbirinden ayrılmaz iki unsurdur. Toplum fertleri arasında anlaşma ve kuralların ve sistemlerin uygulanması dil aracılığı ile mümkündür. Bu araştırmada Türkçe hukuk terminolojisinde Arapça‟nın etkisini ve Arapça orijinli hukuk terimlerinin geçirdikleri ses, anlam ve şekil değişimleri açıklanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde giriş, problem durumu, araştırmanın hedefleri, önem ve sınırlılıkları, ilgili araştırmalar ve araştırmanın yöntemleri açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde kuramsal çerçeve açıklanmış, özel dil ve dilin diğer bilimlerle ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde terimlerin geçirdikleri değişimler analiz edilmiş ve araştırma sonuç ve öneriler ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laws are important and necessary for the continuation of life in society. Language is also an essential tool for the regulation and enforcement of laws. Language and law are two inseparable elements. Agreement between members of society and the implementation of rules and systems are possible through language. In this study, the effect of Arabic in Turkish legal terminology and the sound, meaning and form changes of legal terms of Arabic origin are explained. In the first part of the study, the introduction, the problem situation, the objectives and the importance and limitations of the research, the related studies and the research methods are explained. In the second part of the study, the theoretical framework is explained and the relation of special language and language with other sciences is discussed. In the third part, the changes that the terms have undergone are analyzed and the research is concluded with results and suggestions.