Kişilik özellikleri ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin rolü
Role of mentalization in the relationship between personality traits and psychological symptoms
  1. Tez No: 683745
  2. Yazar: ZEYNEP URŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELMA BEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada kişilik özellikleri ve psikolojik belirtiler ile zihinselleştirme arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18 – 65 yaş aralığındaki 317 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Afektif Sinirbilim Kişilik Ölçeği, Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, kişilik özellikleri ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin aracı rolünün incelenmesinde Hiyerarşik Regresyon Analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda,“korku”,“öfke”ve“üzüntü”kişilik özellikleri ile zihinselleştirme; zihinselleştirme ile psikolojik belirtiler;“korku”,“öfke”ve“üzüntü”kişilik özellikleri ile psikolojik belirtiler arasında anlamlı korelasyon katsayıları elde edilmiştir. Ayrıca,“korku”,“öfke”ve“üzüntü”kişilik özellikleri ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide zihinselleştirmenin kısmi aracı değişken olduğu bulunmuştur. Araştırma bulguları, ilgili literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between psychological symptoms and mentalization was investigated. Research sample was 317 participants who were in the age range of 18 to 65. Research data was collected by means of Affective Neuroscience Personality Scale, Reflective Functioning Scale and Brief Symptom Inventory. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between variables, and Hierarchical Regression Analysis was used to examine the mediating role of mentalization in the relationship between personality traits and psychological symptoms. As a result of analysis of the data, significant correlation coefficients between personality traits“fear”,“anger”,“sadness”and mentalization; between mentalization and psychological symptoms; between personality traits“fear”,“anger”,“sadness”and psychological symptoms were found. In addition to this, it was found that mentalization was a partial mediating variable in the relationship between personality traits“fear”,“anger”,“sadness”and psychological symptoms. Findings of the research were discussed in the scope of related literature.