Ahmed Râsih Efendi'nin Fâlü's-Sa'âde adlı eseri (inceleme-metin)
Ahmed Râsih Efendi's Fâ'lü's-Sa'âde (review-text)
  1. Tez No: 683746
  2. Yazar: MUSTAFA YEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ŞENÖDEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
Bu çalışmada 17. yüzyılın ikinci yarısı ile 18. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Balıkesirli Ahmed Râsih'in Fâlü's-Sa'âde adlı eseri transkribe edilerek eserin ortaya konulması, içerik özellikleri ile dil ve anlatım özellikleri hakkında bilgi verilmesiyle eserin tanıtılması amaçlanmıştır. Tezin giriş bölümü; nesir, nesir çeşitleri ve klasik Türk edebiyatında nesrin yeri hakkındadır. Bu bölümde nesrin çeşitli tanımlarına yer verilerek nesir türleri hakkında açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca klasik Türk edebiyatında 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar nesir alanındaki gelişmelerle bu dönemlerdeki önemli isim ve eserlere yer verilmiştir. Birinci bölüm, 17. yüzyılın sonu ile 18. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Râsih ve eserleri hakkındadır. Tezkirelerdeki bilgilerden hareketle Râsih'in hayatı ve özelliklerine dair açıklamalara yer verilerek eserleri kısaca tanıtılmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm; eserin muhteva ve şekil özellikleri ile ilgilidir. Muhteva ve şekil özellikleri başlığı altında çeşitli alt başlıklarla eserin yazılış sebebi, nüshaları ve fiziksel özellikleri, üslup ve dil hususiyetleri, içerik tahlili, eserde müellifin yararlandığı kaynaklar, eserde yer alan manzum ürünler, ayet ve hadisler ile Hz. Peygamber ve dört halife ele alınmıştır. Eserde Hz. Peygamber, bütün özellikleriyle tanıtıldıktan sonra diğer peygamberlerle karşılaştırılmıştır. Yine eserde, dört halifenin özellikleri ve onlarla ilgili nazil olan ayet ve rivayet edilen hadislere oldukça geniş bir şekilde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde metnin transkripsiyonu yapıldıktan sonra ve sonuç ve kaynakça bölümlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to present the work called Fâlü's-Sa'âde of Balıkesirli Ahmed Râsih, who lived in the second half of the 17th century and the first half of the 18th century by transcribing and to introduce the work by giving information about its content features, language and expression features. Introduction part of the thesis; It is about prose, types of prose and the place of prose in classical Turkish literature. In this section, various definitions of prose are given and explanations are made about the types of prose. In addition, the developments in the field of prose from the 13th to the 19th centuries in classical Turkish literature and important names and works in these periods are included. The first part is about Râsih and his works, who lived in the late 17th century and the first half of the 18th century. Based on the information in the biographies, explanations about Râsih's life and characteristics were given and his works were briefly introduced. Second part; It is related to the content and form characteristics of the work. Under the title of content and shape features, the reason for writing the work, its copies and physical features, style and language features, content analysis, sources used by the author in the work, verse products in the work, verses and hadiths and Hz. The Prophet and the four caliphs are discussed. In the work, Hz. After the Prophet was introduced with all his features, he was compared with other prophets. Again, in the work, the characteristics of the four caliphs and the verses and narrated hadiths about them are given in a very large extent. In the third chapter, after the transcription of the text and the conclusion and bibliography sections are given.