Diyarbakır ili mercimek ekili alanlarda sorun olan yabancı otların topraktaki tohum miktarı ve çimlenme ilişkisi
Relatinoship between soil seed bank and germination of prevalent weed species in lentil fields of Diyarbakir
  1. Tez No: 683806
  2. Yazar: AMİNE DÜZDABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ ÖZASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diyarbakır ili mercimek ekili alanlarda sorun olan yabancı otların topraktaki tohum miktarı ve çimlenme ilişkisinin araştırıldığı çalışma 2020 Kasım – 2021 Nisan aylarında yürütülmüştür. Diyarbakır il sınırları içerisinde bulunan Bismil ve Sur ilçelerinde yürütülen çalışmada çiftçi üretim şartlarında bulunan 2 mercimek tarlası ve 1 işlenmemiş alanda 0-15cm derinlikten ve 1/8m² genişlikten toplam 104 toprak örneği alınarak incelenmiştir. Bismil ilçesinden alınan toprak örnekleri tarla sürülmeden önce ve sürüldükten sonra alınmıştır. Bismil ilçesinde sürüm öncesi ve sürüm sonrası toprakta bulunan tohum rezervinde toplam; 4 familya ve 5 farklı türe ait yabancı ot tohumu bulunmuştur. Bunlardan yoğunluğu en fazla olan türler; Amaranthus retroflexus L. (160 adet/m²), Sinapis arvensis L. (50.11 adet/m²) ve Apera spica-venti (L.) P. B. (7.9 adet/m²) olmuştur. Sur ilçesi mercimek tarlasından sadece sürüm sonrası toprak örneği alınmıştır. Toprakta bulunan tohum rezervinde; 6 familyaya ait 8 farklı tür yabancı ot tohumu bulunmuştur. Bunlar arasında yoğunluğu en fazla olan türler; Ranunculus arvensis L. (63.2 adet/m²), Sinapis arvensis L. (62.4 adet/m²), ve Galium tricornutum Dandy. (40.8 adet/m²) olmuştur. Toprak örneği alınan mercimek tarlalarında sürvey çalışmaları yapılmıştır. Bismil'de yapılan sürvey çalışması sonucunda toplam 12 familyaya ait 19 farklı yabancı ot türü tespit edilmiştir. Bu türler içerisinde yoğunluğu en fazla olan türler; Convolvulus arvensis L. (9.75 adet/m²), Sinapis arvensis L. (8.75 adet/m²), Vicia sativa L. (6.5 adet/m²) olarak bulunmuştur. Sur ilçesinde yapılan sürvey çalışmasında ise toplam 11 familyaya ait 16 farklı yabancı ot türü tespit edilmiştir. Bunlar arasında yoğunluğu en fazla olan türler; Sinapis arvensis L. (12.75 adet/m²), Ranunculus arvensis L. (7.75 adet/m²), Galium tricornutum Dandy. (7.25 adet/m²) olmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted through November 2020 to April 2021 for determining the relationship between soil seed bank density and germination of prevalent weed species in lentil fields of Diyarbakır province. A total 104 soil samples were taken from 0-15 cm depth and 1/8 m² width from 2 farmer wheat fields and 1 uncultivated field situated in Bismil and Sur districts in Diyarbakır province. Soil samples from Bismil district were taken before and after plowing. The seed bank in Bismil district belonged to 4 families and 5 different weed species. The species with the highest density of soil seed bank were; Amaranthus retroflexus L. (160.0 seeds/m²), Sinapis arvensis L. (50.11 seeds/m²) and Apera spica-venti (L.) P. B. (7.90 seeds/m²). The samples from Sur district were taken only after plowing. The seed bank in the Sur district belonged to 6 families and 8 weed species. The most prevalent weed species in the Sur district were; Ranunculus arvensis L. (63.2 seeds/m²), Sinapis arvensis L. (62.4 seeds/m²), and Galium tricornutum Dandy. (40.8 seeds/m²). Field surveys were also conducted in the lentil cultivated sampling fields. A total 19 different weed species belonging to 12 plant families were recorded from Bismil district during survey. The most prevalent weed species of these were; Convolvulus arvensis L. (9.75 plants/m²), Sinapis arvensis L. (8.75 plants/m²) and Vicia sativa L. (6.5 plants/m²). The survey conducted in Sur district identified 16 weed species belonging to 11 botanical families. The most frequently observed species with the highest density in the Sur district were; Sinapis arvensis L. (12.75 plants/m²), Ranunculus arvensis L. (7.75 plants/m²) and Galium tricornutum Dandy. (7.25 plants/m²).