Investigation of physical activity and depression in hemiplegia
Hemipleji hastalarında fiziksel aktivite ve depresyonun incelenmesi
  1. Tez No: 683807
  2. Yazar: ESİN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı; inme sonrası hemipleji hastalarında fiziksel aktivite ve depresyonun incelenmesidir. Mayıs 2020-2021 tarihleri arasında, yaşları 29-83 arasında ambule ve fiziksel olarak aktif olan katılımcılarla yapılan çalışmaya toplam 29 katılımcı katılmıştır. Yaş, BMI, inmeden sonra geçen zaman, etkilenen taraf ve inme çeşidi bilgileri için Katılımcıların Demografik Özellikleri Formu kullanılmıştır. Disabilite seviyesini belirlemek için Modified Rankin Skalası, ambulasyon seviyesini tespit etmek için Fonksiyonel Ambulasyon Kategorisi, inmenin çok boyutlu parametrelerini değerlendirmek için İnme Etki Ölçeği v 3.0, fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi – Kısa Form, günlük yaşam aktivitelerini ölçmek için Barthel İndeksi, depresyon değerlendirmesi için Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda her bir skala skorları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analiz SPSS 26.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the physical activity and depression in hemiplegia after stroke. This study was conducted with 29 (17 F, 12 M) ambulators and physically active participants between the ages of 29-83 and between May 2020 and May 2021. For the assessment; the Demographic Characteristics of Participants Form is used for the information of age, height, weight, the period after stroke, affected side and types of stroke. Modified Rankin Scale was used for identifying disability levels. Functional Ambulation Classification was used for ambulation evaluation. Stroke Impact Scale version 3.0 was used for multidimensional stroke outcomes evaluation. The short version of IPAQ was used to analyze physical activity levels. Beck's Depression Inventory was used to measure characteristic attitudes and symptoms of depression. Barthel Index was used to measure disability or dependence in activities of daily living in stroke patients. Beck's Depression Inventory was used to measure characteristic attitudes and symptoms of depression. At the end of the study, each scale's scores are compared. Statistical analysis was made using SPSS 26.0 (Statistical Package for the Social Sciences).