40-55 yaş arasındaki premenopozal dönemdeki kadınlarda cinsel distresin belirlenmesi: Bir hastane örneği
Determination of sexual distress in premenopausal women between 40-55 years: An example of A hospital
  1. Tez No: 683814
  2. Yazar: ESMA KAYBANDIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma, 40-55 yaş arasındaki premenopozal dönemde olan kadınların sosyo-demografik ve diğer tanıtıcı özellikleri, menopoz semptomları ve cinsel distres düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, 10 Kasım 2020- 05 Şubat 2021 tarihleri arasında, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini ilgili hastanenin kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvuran, 40-55 yaş arasında premenopozal dönemde olan, cinsel açıdan aktif, menopoz semptomlarını azaltmaya yönelik herhangi bir tedavi almayan, Türkçe okuyabilen, konuşabilen, anlayabilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden 130 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın yapılabilmesi için Etik Kurul onayı ve gerekli izinler alınmıştır. Veriler,“Sosyo-Demografik/Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”ve“Kadın Cinsel Distres Ölçeği (KCDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, yüzdelik, ortalama ve standart sapma, minimum-maksimum değerler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test istatistiği ve Spearman Korelasyon Katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada kadınların yaş ortalaması 44,05±2,93'tür. Çalışmada,“Menopoz Semptomlarını Değerlendirme Ölçeği”toplam puan ortalaması 11,02±7,00'dır.“Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği”nin“somatik alt boyut”puan ortalaması 1,12±1,39,“psikolojik alt boyut”puan ortalaması 7,35±5,01 ve“ürogenital şikayetler alt boyut”puan ortalaması 2,55±2,09'dur. Çalışma kapsamına alınan kadınların“Kadın Cinsel Distres Ölçeği”puan ortalaması 8,78±9,10'dur. Kadınların %26,9 'unda cinsel distres yaşandığı tespit edilmiştir. Çalışmada 50-52 yaş grubunda olan, beden kitle indeksi yüksek olan, eğitim seviyesi düşük olan, ev hanımı olan, orta aile gelir düzeyine sahip olan, çekirdek ailede yaşayan, görücü usulü evlenen, 18 yaş ve altında evlenen, 10 yıl ve daha az süredir evli olan ve sigara kullanan kadınların cinsel distres ve menopoz semptomları puanlarının daha yüksek olduğu, ancak istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This research has been done as a cross-sectional in order to determination of the relationship in between socio-demographic and other descriptive characteristics, menopausal symptoms and sexual distress levels of between 40-55 years women in the premenopausal period. The study was conducted between 10 November 2020 and 05 February 2021in Hospital Of Kastamonu Education and Research. The population of the survey is consisted of 130 women who applied to the gynecology and obstetrics polyclinic of the related to hospital, in between 40-55 years in the premenopausal period, sexually active, did not received any treatment to reduce menopause symptoms, who could read, understand, speak to Turkish, and agreed to participate in the study. The approval of the Ethical Board and the required permits were obtained for the survey. Data was collected using the“Socio-Demographic/Descriptive Characteristics Form”,“The Menopause Rating Scale (MSDÖ)”and“Female Sexual Distress Scale (FSDS)”.The obtained data was analyzed using percentage, average and standard deviation, minimum-maximum values, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H test statistics and Spearman Correlation Coefficient. The average age of the women participated in the study was 44,05±2,93. The total average scores of“Menopause Symptoms Assessment Scale”in the study are 11.02 ± 7.00.“The somatic sub-dimensions”average score is 1.12 ± 1.39,“the psychological sub-dimensions”average score is 7.35 ± 5.01 and“urogenital complaints sub-dimensions”average score is 2.55 ± 2.09 of“Menopause Symptoms Assessment Scale”in this study. The average score of the“Female Sexual Distress Scale”of the women included in the study is 8.78 ± 9.10. It was found that %26,9 of the women experienced sexual distress. In the study, it was found that women who are in the 50-52 age group, have a high body mass index, have a low education level, are a housewife, have a middle family income level, live in a nuclear family, have married an arranged, have married at the age of 18 or less, have married for 10 years or less and smoking were higher of scores of menopause symptoms and sexual distress, but that the difference in between scores of menopause symptoms and sexual distress were statistically insignificant (p>0,05).