Assessing the potential benefits from the application of best available techniques in the textile industry
Tekstil endüstrisinde mevcut en iyi tekniklerin uygulanmasıyla sağlanacak potansiyel faydaların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 683820
  2. Yazar: MERVE GÜLVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol (EKÖK) Yönetmeliği Avrupa Birliği'nin kirlilik önleme ve emisyon azaltımı konusunda temel aldığı direktiftir ve 2010 yılında Endüstriyel Emisyonlar Direktifi (EED) adını almıştır. Türkiye'den, Avrupa Birliği'ne aday bir ülke olarak, kendi iç mevzuatını EED ile uyumlu hale getirmesi ve uygulaması beklenmektedir. 2018 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (ÇŞB), EED'nin Türkiye'ye aktarılması ve uygulanması için“Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü”başlıklı bir taslak yönetmelik yayınlamıştır. Bu yönetmeliğe göre, IPPC yönetmeliğine tabi olan tesislerin izin koşulları belirlenirken Mevcut En İyi Teknikler (MET) referans olarak alınmalıdır ve uyulması gereken MET'ler sektörel tebliğler olarak yayınlanacaktır. Şu ana kadar hazırlanan sektörel tebliğ taslaklarından biri tekstil sektörü içindir. Bu çalışmada, bu taslak tebliğde sunulan MET'lerin uygulanması ile elde edilecek faydaların değerlendirmesi yapılmıştır. İlk olarak, çalışma tesisi olarak orta ölçekli bir tekstil fabrikası seçilmiştir ve IPPC'ye uyum için bu tesiste uygulanacak olan MET'ler belirlenmiştir. Ardından, her bir MET'in uygulanmasıyla elde edilecek maddi kazancı değerlendirmek için aşağıdan yukarıya bir değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirmede literatürden ve çalışılan tesisten edinilmiş bilgiler kullanılmış olup, her bir MET'in uygulanması ile elde edilecek fayda parasal karşılık bakımından hesaplanmıştır. Toplam yatırım maliyeti 689,500 € olan MET'lerin uygulanması ile elde edilecek olan toplam maddi kazanç yılda 7,157,465 € olarak maksimum 2 yıllık geri ödeme süresi ile hesaplanmıştır. Son olarak, taslak tebliğde verilen MET'lerin Türkiye'deki IPPC kapsamına giren tüm tekstil fabrikaları tarafından uygulanması ile elde ediecek potansiyel tasarruf 1,057,500,665 € olarak hesaplanmıştır. MET'ler daha sonra faydaların maliyetlerden ağır bastığı dereceye göre gruplandırılmış ve buna göre yaklaşık bir uygulama takvimi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Integrated Pollution Prevention and Control (IPPC) Directive, which was recasted as the Industrial Emission Directive (IED) in 2010, is the main EU's legal instrument regulating pollutant emissions from industrial establishments. As a candidate country to join the EU, Turkey is expected to harmonize domestic legislation with the IED and implement it. In 2018, the Ministry of Environment and Urbanization (MoEU) published a draft regulation entitled“Integrated Pollution Prevention and Control (IPPC)”for the transposition and implementation of the IED in Turkey. According to this regulation, in setting the permit conditions for the IPPC installations best available techniques (BATs) should be taken as the reference, and BATs to comply with will be published as sectoral communiqués. One of the draft sectoral communiqués prepared so far is for the textile sector. In this study, an assessment of the benefits from implementing BATs presented in this draft communiqué was carried out. First, a medium-sized textile mill was selected as the study plant and the BATs to be implemented in this plant for the IPPC compliance were identified. Then, a bottom-up assessment was carried out to evaluate the monetary benefit that will arise from the adaptation of each BAT. In this assessment,information gathered from literature and the study plant was used and the benefits of implementing each BAT were calculated as monetary equivalent. The total monetary benefit of fitting BATs to be received from a BAT compliance investment of €689,500 was calculated as €7,157,465/yr with a pay-back period of a maximum of 2 years. Finally, the potential saving to be obtained for Turkey with the implementation of the BATs given in the draft communiqué by the IPPC textile factories was calculated as €1,057,500,665. The BATs were then grouped according to the extent to which the benefits outweighed the costs and a brief adaptation timeline was proposed accordingly.