NATO'nun stratejileri ve vizyonu: 2030 çerçevesi örneği
NATO's vision and strategies: 2030 framework report study
- Tez No: 683821
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezde NATO'nun 2030 vizyonu incelenmektedir. Bu kapsamda söz konusu uluslararası örgütün tehdit algılamalarında meydana gelen dönüşüm ve küresel güç mücadelesinde örgütün konumlanışı irdelenmektedir. Ayrıca örgütün varlığını sürdürebilmek için ittifak içi ilişkilerde göz önünde bulundurduğu dengelere de yer verilmektedir. Türkçe ve İngilizce kaynaklardan hazırlanarak yazılan yöntemsel olarak literatür taraması esas alınmıştır. Bu kapsamda değişen siyasi koşullar bağlamında Rusya ve Çin'in uluslararası sistemde artan etkinliğinin NATO'yu nasıl etkilediği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu araştırma sorusu karşısında temellendirilen tezin hipotezi ise NATO'nun 2030 konseptiyle birlikte Rusya ve Çin'e karşı yürüteceği“Yeni Soğuk Savaş'a”hazırlandığıdır. Dolayısıyla NATO, uluslararası güç ilişkilerinde meydana gelen değişimleri yakından takip etmekte ve buna uygun hazırlıklara yönelmektedir. Bu hazırlıkların temelinde ise Trans-Atlantik ilişkilerin sürdürülebilir kılınması yer almaktadır. Bu tezde de“NATO 2030: Yeni Bir Çağ İçin Birliktelik”başlıklı rapordan hareketle NATO'nun 2030 konsepti detaylı bir şekilde ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, NATO's 2030 vision is examined. In this scope, the transformation in the perceptions of the international organization in question and the positioning of the organization in the global power change is examined. In addition, in order to sustain the existence of the organization, the balances taken into consideration in the promotions within the alliance are also included. Literature review is based on methodical writing prepared from Turkish and English sources. In this context, an answer was sought for the question of how Russia and China's increasing activity in the international system affected NATO in a political context. The hypothesis of the thesis, which is based on this research question, is that NATO is preparing for the“New Cold War”to be waged against Russia and China with the 2030 concept. Therefore, NATO follows the changes in international power relations and turns to preparations accordingly. The realization of these preparations includes finding Trans-Atlantic relations. In this thesis, starting from the article“NATO 2030: Together for a New Age”, NATO's 2030 concept is discussed in detail.