COVID-19 sürecinde sivil havacılıkta sektörel operasyonların değişim ve dönüşümünün stratejik yönetim üzerindeki etkisi
the effect of change and transformation of sectorel operations in civil aviation on strategic management in COVID-19 process
  1. Tez No: 683831
  2. Yazar: MERT EMİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SANİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Salgın hastalıkların yaşandığı dönemlerde, dolaşım eyleminin son derece kısıtlı hale gelmesi, öncelikli olarak insanlar açısından önemli bir engeldir. Fakat dolaşımın engellenmesi, ticaretin önündeki büyük ölçekli ve tehlikeli engellerden biri olmak sureti ile en çok taşımacılık sektörünü vurmaktadır. Covid-19 pandemisinin yaşandığı son dönemde, bu sorunun etkileri fazlasıyla hissedilmiştir. Sivil havacılık sektörü de bu sorunun merkezindeki sektörlerden biri olmuştur. Sektörün yaşamış olduğu sorunlar, sektör içerisindeki tüm aktörlerin, stratejik bir yönetim anlayışı modeline dayalı olarak bir değişim ve dönüşüm sürecinin içerisine girmelerini zorunlu hale getirmiştir. Bu araştırmada, sivil havacılık sektörüne odaklı olarak Covid-19 sürecinde sektörel operasyonların değişim ve dönüşümünün stratejik yönetim üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırma, bütünleştirici bir literatür taraması temeline dayanmakla birlikte literatürde elde edilen veriler ve bilgiler, sürecin, sivil havacılık sektörü aktörlerine getirileri ile birlikte analiz edilmiştir. Analizlerin sonucunda, sektörün, zorunlulukların baskısıyla geleceği kurtarmak adına, kargo taşımacılığı operasyonlarına odaklandığı görüşmüştür, ancak sektörün operasyonel sürdürülebilirliği konusunda farklı gelecek endişelerinin bulunduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In times of epidemics, the extremely limited circulatory action is an important obstacle primarily for people. However, the restriction of circulation hits the transportation sector the most, being one of the large-scale and dangerous barriers to trade. In the last period of the Covid-19 pandemic, the effects of this problem have been greatly felt. The civil aviation sector has also been one of the sectors at the center of this problem. The problems experienced by the sector have made it compulsory for all actors in the sector to enter into a process of change and transformation based on a strategic management approach model. In this research, the effect of the change and transformation of sectoral operations on strategic management during the Covid-19 process, focusing on the civil aviation sector, was examined. Although the research is based on an integrative literature review, the data and information obtained in the literature were analyzed together with the benefits of the process to the civil aviation sector actors. As a result of the analyzes, it was seen that the sector focused on cargo transportation operations in order to save the future under the pressure of obligations, but it was understood that there were different future concerns about the operational sustainability of the sector.