Devlet okullarında çalışan ortaokul ve lise öğretmenlerinde duygusal emek
Emotional labour in secondary and high school teachers working in public schools
  1. Tez No: 683830
  2. Yazar: CANSU MERVE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı devlet okullarında çalışan ortaokul ve lise öğretmenlerinin duygusal emek düzeylerini belirlemektir. Bu araştırmada bir nicel araştırma yöntemi olan tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Muş il merkezindeki devlet okullarında çalışan ortaokul ve lise öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2020-2021 eğitim öğretim yılları arasında il merkez ortaokul ve liselerde görev yapan 302 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak duygusal emek ölçeği kullanılmıştır. Anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler frekans, ortalama, standart sapma, t-testi, ANOVA analizi olmak üzere istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda bireylerin duygusal emek düzeyleri ve alt boyutları ile cinsiyet ve medeni durumları arasında anlamlı bir farklılık görülmemişken, mesleki çalışma yılları, yaş ve öğrenim düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre öğretmenler, sırası ile en yüksek doğal davranış, sonrasında derinden davranış ve en az yüzeysel davranış sergilemektedirler. Duygusal emek düzeyleri ile derinden rol yapma davranışı orta düzeyde belirlenmiştir. Ortaokul ve lise kademelerinde çalışan öğretmenlerin derinden rol yapma ve doğal davranış boyutlarında anlamlı bir farklılık yoktur. Ancak ortaokul kademelerinde çalışan öğretmenlerin sarf ettikleri duygusal emek düzeyi ve yüzeysel rol yapma davranışında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu araştırmanın sonucuna göre, ortaokul ve lise öğretmenleri mesleklerini icra ederken duygusal emek sarf etmekte ve duygusal emek düzeylerini bazı demografik özellikleri ve görev yaptıkları okul kademeleri etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the emotional labour levels of secondary and high school teachers working in public schools. Quantitative research method has been used in this study. The population of the study consists of secondary and high school teachers working in public schools in the city centre of Muş. The sample of the study consists of 302 teachers working in secondary schools and high schools during the academic years of 2020-2021 in province. Emotional labour scale has been used as data collection tool in the study. The data obtained by the survey method have been analysed with the SPSS 25.0 package program. The data have been analysed by statistical techniques including frequency, average, standard deviation, t-test, ANOVA analysis. As a result of the research, no significant difference has been found between the emotional labour levels and sub-dimensions of the individuals as well as their gender and marital status, while significant differences have been found between years of seniority, age and education levels. According to the findings, teachers exhibit the highest genuine emotions, then deep acting and the least surface acting, respectively. Emotional labour levels and deep acting behavior have been determined at a medium level. There is no significant difference in the dimensions of deep acting and natural behavior of teachers working at secondary and high school levels. However, significant differences have been found in the emotional labour level and superficial acting behavior of the teachers working in secondary school levels. According to the results of this study, it is seen that secondary school and high school teachers perform emotional labour while doing their duties, and some demographic characteristics and the schools they work in affect their emotional labour levels.