Medyanın liseli öğrencilerin besin seçimi ve beslenme alışkanlıklarına etkisi
The effect of media on food choices and nutrition habitsof HİGH school students
- Tez No: 683837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ANDAÇ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Adölesan dönemdeki bireylerin besin seçimlerine ve beslenme alışkanlıklarına etki eden birçok faktör vardır. Bunlardan biri, özellikle günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yaşamımızın her alanına dahil olmuş olan medyadır. Bununla birlikte geleneksel medya araçlarının yerini artık son derece popüler olan dijital ve sosyal medya araçları almaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı; medyanın lise çağındaki öğrencilerin besin seçimi ve beslenme alışkanlıklarına olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma, 14-18 yaş arası 306 kız, 201 erkek olmak üzere toplam 507 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu kapsamda öğrencilere, Adölesan Beslenme Alışkanlıkları Kontrol Listesi (ABAKL), Besin Seçim Testi (BST) ve literatür incelemesi yapılarak oluşturulan Medya ve Beslenme Anketi yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmıştır. Öğrencilerin aldığı ortalama ABAKL puanı 9,156±4,014 olarak tespit edilmiştir. Kız öğrenciler (9,379±3,959), erkek öğrencilere (8,816±4,084) kıyasla daha yüksek ABAKL puanı almıştır ancak, aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect the food choices and nutritional habits of individuals in adolescence. One of them is the media, which has been involved in all areas of our lives, especially with the advancement of technology today. However, traditional media tools have now started being replaced by extremely popular digital and social media tools. The aim of this study is to evaluate the effects of the media on food choice and nutritional habit of high school age students. The study was conducted with a total of 507 students, 306 girls and 201 boys aged 14-18. In this context, Adolescent Food Habits Checklist (AFHC), Food Choice Questionnaire (FCQ) and Media and Nutrition questionnairy, based on literature review, were applied to the students by a face to face interview method. The average AFHC score of the students has been found as 9,156±4,014. Female students (9,379±3,959) compared to male students (8,816±4,084) received a high AFHC score, but no statistically significant differences were found between them (p>0,05).