Investments in renewable energy sources in Libya
Libya'da yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar
- Tez No: 683862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma çağını başlatan ve malların ve malların uzun mesafelerde taşınmasını sağlayan rüzgardı. Uzun zaman sonra, değirmenlerde mekanik işler yapmak ve su pompalarını çalıştırmak için rüzgar enerjisini kullanmak için ilk yelkenler takip edildi. Rüzgar, modern çağda elektriğin ortaya çıkması ve icadı ile üretim amacı ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu tezde, rüzgar enerjisinin dünyadaki, Avrupa'daki ve Libya'daki durumundan başlayarak, farklı sıcaklık veya basınçlar nedeniyle kinetik bir enerji formuna dönüşen rüzgarın oluşumu hakkında kısa bir açıklama sunulmaktadır. Rüzgarların önemli özellikleri, yani rüzgar yönü ve hızı ile yüzey pürüzlülüğünün rüzgar hızına etkisi de listelenmiştir. Rüzgar enerjisini kullanmak için sistemler, yani jeneratörü çalıştırmak için kinetik rüzgar enerjisini kullanan rüzgar türbinleri ve rüzgar türbinlerinin kendi çalışma özellikleri ve uygulama alanları açıklanmaktadır. Libya'daki Trablus havalimanı bölgesi, Dernah bölgesi, Sırt ve Magron için rüzgar enerjisi potansiyelinin bir SPSS (SPSS: Statistical Package for the Social Sciences) analizi, yer yüzeyinden 40 m yükseklikte yıllık rüzgar esintileri ile ölçülen ortalama rüzgar hızlarına dayalı olarak yapıldı ve rüzgar potansiyelini hesaplamak için bir örnek sunuldu. Rüzgar çiftliklerinin çevresel özellikleri ve çevreye olan etkilerine de değinildi.
Özet (Çeviri)
It was the wind that ushered in the age of research and allowed goods and goods to be transported over long distances. Long after, the first sails followed, to use wind energy to do mechanical work in mills and power water pumps. Wind has been used for production purposes with the emergence and invention of electricity in the modern era. In this thesis, starting from the situation of wind energy in the world, Europe and Libya, a brief explanation is presented about the formation of wind, which is transformed into a kinetic form of energy due to different temperatures or pressures. Important characteristics of winds, namely wind direction and speed, and the effect of surface roughness on wind speed are also listed. Systems for using wind energy, ie wind turbines using kinetic wind energy to drive the generator, and their own operating characteristics and application areas are described. An SPSS (SPSS: Statistical Package for the Social Sciences) analysis of the wind energy potential for Tripoli airport area, Dernah area, Back and Magron in Libya was performed based on average wind speeds as measured by annual wind gusts at 40 m above ground surface and the wind potential An example is provided to calculate. The environmental characteristics of wind farms and their effects on the environment were also mentioned.