Web of Scıence veri tabanına dayalı bibliyometrik değerlendirme: Fen eğitimi üzerine yapılan makaleler
Bibliometric evaluation based on Web of Science database: Articles on science education
- Tez No: 683865
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT EMRE BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, WoS veri tabanında yayınlanan fen eğitimi makalelerinin bibliyometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Böylece çalışmanın konuya ilişkin araştırmaların gelişimi noktasında alana katkı sağlayarak araştırmaların birbirinin tekrarı niteliğinde olmasının önüne geçilebileceği ve araştırmacılara ışık tutarak bir yol haritası oluşturmalarına yardımcı olacağı düşünülmüştür. Araştırmada fen eğitimi alanında yayınlanan uluslararası makalelerin araştırma soruları çerçevesinde bibliyometrik parametreler açısından incelenerek mevcut durumun ortaya çıkarılması istendiği için bibliyometri kullanılmıştır. Yapılan çalışmada bibliyometrik veriler, Web of Science (WoS) veri tabanından alınmıştır ve tarama süreci 1975 ile 2020 yılları arasında sınırlı tutulmuştur. Taranan indeksler SCI-Expended, SSCI, A&HCI, CPCI-S, CPCI-SSH, BKCI-S, BKCI-SSH ve ESCI olarak belirlenmiştir. Tarama sürecinde“science education, science learning, science teaching, science teacher, science curriculum, science textbook, science course, teaching of science”anahtar kelimeleri tüm dillerde ve tüm yayın türlerinin hem başlıklarında hem de içeriğinde taranmıştır. Analiz sonucunda“Eğitim/Eğitim Araştırmaları”kategorisinde yer alan 11.472 makale veri setini oluşturmuş olup veriler tablolar ve şekiller biçiminde sunulmuştur. Tablolarda yer alan veriler; Web of Science (WoS) kategorileri, yayın türleri, yıllara göre sayısal dağılımı, en çok atıf alan makaleler, etkin olan araştırmacılar, etkin olan dergiler, etkin olan ülkeler, etkin olan kurumlar, etkin olan yayın dilleri, yayınlanma sürecine destek sağlayan en etkin fonlar başlıklarında analiz edilmiştir. Çalışmada fen eğitimi ile ilgili makalelerde en çok kullanılan anahtar kelimeler ile en sık atıf alan yayınların ilişkilerini görselleştirmeye yarayan sosyal ağ analizi yöntemi kullanılarak inceleme yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda fen eğitimi alanına yönelik en fazla makalenin 2019 yılında (949 makale) yayınlandığı belirlenmiştir. Fen eğitimi alanında en fazla kullanılan anahtar kelimenin 1659 farklı makalede kullanılan“science education”olduğu görülmüştür. Bununla birlikte fen eğitimi alanında en etkin olan derginin“International Journal of Science Education”dergisi, en etkin olan ülkenin“ABD”, en etkin kurumun“Michigan State University”, en etkin fonun ABD'den“National Science Foundation”, en etkin dilin ise“İngilizce”olduğu görülmüştür. Fen eğitimi alanında yayınlanan Türkiye kökenli makalelerin ise en çok 2012 yılında yayınlandığı belirlenmiştir. Fen eğitimi alanında yayınlanan Türkiye kaynaklı makalelerde en çok kullanılan anahtar kelimenin de“science education”olduğu belirlenmiştir. Fen eğitimi alanında yayınlanan Türkiye kaynaklı makaleler kapsamında en etkin derginin“Journal of Baltic Science Education”dergisi, en etkin kurumun“ODTÜ”, en etkin olan yayın dilinin ise“İngilizce”olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the bibliometric properties of science education articles published in the WoS database. Thus, it was thought that the study would contribute to the field at the point of development of the researches on the subject, prevent the researches from being repetitive, and help the researchers to create a roadmap by shedding light. In the research, bibliometrics was used since it was desired to reveal the current situation by examining the international articles published in the field of science education in terms of bibliometric parameters within the framework of the research questions. In the study, bibliometric data was obtained from the Web of Science (WoS) database and the scanning process was limited between 1975 and 2020. Scanned indexes were determined as SCI-Expended, SSCI, A&HCI, CPCI-S, CPCI-SSH, BKCI-S, BKCI-SSH and ESCI. During the scanning process, the keywords“science education, science learning, science teaching, science teacher, science curriculum, science textbook, science course, the teaching of science”were scanned in all languages and both in the titles and content of all publications types. As a result of the analysis, 11,472 articles in the category of“Education/Educational Research”created a data set and the data were presented in the form of tables and figures. The data in the tables were analyzed under the headings of Web of Science (WoS) categories, publication types, numerical distribution by years, the most frequently cited articles, active researchers, active journals, active countries, active institutions, active publication languages, most effective funds that support the publication process. In the study, the research was conducted by using the social network analysis method, which is used to visualize the relationships between the most commonly used keywords in science education articles and the most frequently cited publications. As a result of the research, it was determined that the most articles on science education were published in 2019 (949 articles). It has been seen that the most commonly used keyword in the field of science education is“science education”, which is used in 1659 different articles. In addition, it has been found that the most active journal in the field of science education is“International Journal of Science Education”, the most active country is“USA”, the most effective institution is“Michigan State University”, the most effective fund is“National Science Foundation from the USA”, and the most effective language is“English”. It was determined that the articles of Turkish origin published in the field of science education were mostly published in 2012. It has been determined that the most commonly used keyword in articles from Turkey published in the field of science education is“science education”. Within the scope of the articles from Turkey published in the field of science education, it has been determined that the most effective journal is“Journal of Baltic Science Education”, the most effective institution is“ODTU”, and the most effective publication language is“English”.