Evli ve bekar kadınların depresyon, kaygı, stres ve somatizasyon düzeylerinin yaşam doyumu düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi
Study of the effect of depression, anxiety, stress and somatization levels on life satisfaction levels of married and single women
  1. Tez No: 683866
  2. Yazar: KÜBRA NUR ÇÖMLEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Yaşam doyumu, kişilerin yaşamlarına karşı memnuniyetlerini genel olarak değerlendirmesi ve öznel kriterlerine göre yaşam kalitesini belirlemesi sonucu oluşan bilişsel bir yargılama sürecidir. Kişilerin sahip olduğu olumsuz psikolojik durum, yaşam doyumlarını olumsuz etkilemektedir. Toplumsal cinsiyet rolleri ile kadınlara yüklenen sorumlulukların kadınların psikolojik sağlığını ve yaşam doyumunu olumsuz yönde etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmada, kadınların medeni durumlarına göre daha önce farklı çalışmalarda incelenmiş depresyon, kaygı, stres ve somatizasyon düzeylerinin yaşam doyumu düzeylerini etkileyip etkilemediğini bir arada incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç ile çalışma 518 gönüllü kadın (270 evli, 248 bekar) katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler evli ve bekar için iki ayrı Sosyodemografik Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği, Somatizasyon Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği'nin bulunduğu anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Ölçeklerin toplam puanları ve alt boyut puanları doğrultusunda ölçekler arasındaki ilişkileri incelemek amacı ile Korelasyon Analizi yapılmış ve yaşam doyumunun yordanması amacı ile Çoklu Regresyon modelleri kurulmuştur. Analiz sonuçlarında yaşam doyumu ve depresyon, kaygı, stres, somatizasyon arasında negatif ilişki olduğu görülmüştür. Depresyon, kaygı, stres ve somatizasyonun bir kısmının grup özelliklerine göre değişmekle birlikte grubun yaşam doyumunu yordadığı tespit edilmiştir. Analiz sonuçları, literatürdeki araştırma bilgilerine dayandırılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Life satisfaction is a cognitive judging process that occurs as a result of people evaluating their satisfaction with their lives in general and determining the quality of life according to their subjective criteria. The negative psychological state of people has a negative impact on their life satisfaction. Responsibilities with gender roles imposed on women negatively affect women's psychological health and life satisfaction. In this study, it is aimed to examine whether the levels of depression, anxiety, stress and somatization, which were previously examined in different studies, affect their life satisfaction levels, depending on the marital status of women. For this purpose, the study was conducted with 518 volunteer women (270 married, 248 single) participants. The data were obtained through a questionnaire including Sociodemographic Information Form which separate of two for married and single, Depression Anxiety Stress Scale, Somatization Scale and Life Satisfaction Scale. Correlation Analysis was conducted to examine the relationships between scales in line with the total scores and sub-dimension scores of the scales, and Multiple Regression models were established to predict life satisfaction. In the results of the analysis, there was a negative relationship between life satisfaction and depression, anxiety, stress, somatization. Depression, anxiety, stress and somatization have been found to predict the group's life satisfaction, with some of them changing according to group characteristics. The results of the analysis were interpreted based on research information in the literature.