Taş mastik asfalt kaplamalarda selülozik fiber yerine vermikülit kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of the vermiculite instead of cellulosic fiber in stone mastic asphalts
  1. Tez No: 683911
  2. Yazar: BAYRAM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Üstyapılarda en çok rastlanan bozulmalardan olan tekerlek izi oluşumunu engellemek amacıyla geliştirilen Taş Mastik Asfalt(TMA) kaplamalar, yüksek dane teması, kenetlenme kabiliyeti ve yüksek bitüm oranına sahip yapısıyla ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada TMA kaplamalarında katkı maddesi olarak selülozik fiber yerine vermikülit ilavesinin dolaylı çekme dayanımı üzerindeki etkisi ve soyulmaya karşı direncinin araştırılması hedeflenmiştir. Tasarım parametreleri Marshall yöntemine uygun olarak belirlenmiştir. Çalışmada vermikülit ve selülozik fiber katkıları içeren koşullandırılmış ve koşullandırılmamış numunelere dolaylı çekme testi uygulanmıştır. Deney sonuçlarına göre vermikülit içeren koşullandırılmamış numunelerin selülozik fiber içeren koşullandırılmamış numunelere kıyasla dolaylı çekme dayanımlarının daha yüksek olduğu görülmüş ayrıca vermikülit içeren numunelerin tekerlek izi direncinin daha yüksek olabileceği sonucuna varılmıştır. Vermikülit ve selülozik fiber içeren koşullandırılmış numunelerin dolaylı çekme dayanımlarının ise yaklaşık olarak aynı değerlere sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan Nicholson soyulma deneyi sonuçlarına göre vermikülit katkısının selülozik fiber katkısına kıyasla soyulmaya karşı dirençli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stone Mastic Asphalt (SMA) pavements, developed to prevent the formation of rutting, which is one of the most common deteriorations in pavements, stand out its high grain contact, high interlocking ability and structure with high bitumen content. In this study, it is aimed to investigate the effect of adding vermiculite instead of cellulosic fiber as an additive in SMA pavements on the indirect tensile strength and resistance to stripping. Desing parameters was determined according Marshall test method. In the study, indirect tensile test was applied to conditioned and unconditioned samples containing vermiculite and cellulosic fiber additives. According to test results, it was observed that the indirect tensile strength of the unconditioned samples containing vermiculite was higher than the unconditioned containing cellulosic fiber, and it was concluded that the rutting resistance of the samples containing vermiculite could be higher. It was observed that the indirect tensile strength of the conditioned samples containing vermiculite and cellulosic fiber had approximately the same values. In addition, according to the results of the Nicholson stripping test, it was observed that the vermiculite additive was more resistant to stripping compared to the cellulosic fiber.