Varlık fiyatlama modellerinin Borsa İstanbul'da uygulanabilirliği
Comparing asset pricing models in the Turkish capital market
  1. Tez No: 683910
  2. Yazar: CANAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL GÖKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı varlık getirileri üzerinde hangi faktörlerin etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaçla, BİST-100'deki hisse senetlerinden 18 portföy oluşturulmuş olup bu portföy getirilerinin Rm-Rf (Risk Primi), firma büyüklüğü, DD/PD (Defter Değeri/Piyasa Değeri), kârlılık ve yatırım faktörlerinden oluşan 5 faktörle açıklanıp açıklanamayacağı ve bu faktörlerin portföy getirilerini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu çalışmada, Sermaye Varlıklarını Fiyatlandırma Modeli (SVFM), Fama – French 3 Faktörlü Varlık Fiyatlama Modeli (FF3) ve Fama – French 5 Faktörlü Varlık Fiyatlama Modeli (FF5), Temmuz 2009 - Haziran 2018 tarihleri arasında BİST-100'e kote olmuş firmaların hisse senetleri getirileri üzerinde kantil regresyon analizi ile test edilmiştir. Çalışma, ülkemizde kantil regresyon ile yapılan az sayıda çalışmadan biri olup diğer çalışmalardan farklı olarak varlıkların haftalık getirileri üzerinden çalışıldığı bir araştırma olma özelliğine sahiptir. Sonuçlara göre SVFM ve FF3, FF5'ten biraz daha iyi performans sergilemektedir. SVFM'nin portföy getirilerini açıklamada yeterli olduğu ancak, FF3 ve FF5 için kesin bir yargıya varılamadığı ortaya çıkmıştır. Özellikle HML, RMW ve CMA risk faktörleri bazı portföy getirilerini açıklamada yetersiz kalmıştır. Piyasa riski faktörü ise portföy getirini açıklamada başarılı olmuştur
Özet (Çeviri)
This article aims to explore whether frequently preferred asset pricing models as Capital Asset Pricing Model (CAPM), Fama and French Three-Factor Model (FF3), and Fama and French Five-Factor Model (FF5) are valid in the Turkish Stock Market for the period 2009-2018 using the quantile regression (QR) approach. For this purpose, we test CAPM, FF3, and FF5 on 18 portfolios, formed from quoted stocks in Istanbul Stock Exchange 100 (BİST-100) by regressing portfolios' average weekly excess returns on risk premium/market factor (Rm-Rf), firm size, Book Value/Market Value (B/M), profitability and investments factors. The study differs from the previous literature by analyzing the weekly returns of the assets. In light of the statistical results, CAPM shows decent performance for BİST. FF3 and FF5 are applicable but relatively inconclusive. Especially, HML, RMW, and CMA factors are not enough to explain some of the portfolio returns. It is found that average excess weekly returns can be explained by five factors, but strongest and fully by the Rm-Rf in most portfolios.