Lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeyi, ebeveyn duygusal erişilebilirliği düzeyi ve stresle başa çıkma stratejilerinin incelenmesi
Investigation of resilience, parental emotional availability and coping strategies of high school students
- Tez No: 683914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KILIÇASLAN ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeylerinin, başa çıkma stratejilerinin ve ebeveyn duygusal erişilebilirlik düzeylerinin çeşitli demografik özellikler açısından incelenmesi, bu değişkenler arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırma 2019-2020 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ili Kağıthane İlçesinde bulunan devlet okullarında 9. 10. 11. Sınıflara devam eden 528 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, Ergen Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Ergenler İçin Başa Çıkma Ölçeği (KIDCOPE T), Ebeveyn Duygusal Erişilebilirliği Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş Kişisel Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişkiler Pearson Moment Korelasyon Katsayısı Analizi ile ölçülmüştür. Demografik değişkenlere göre, puanların farklılaşmasına ilişkin çözümlemeler Bağımsız Grup T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Mann Whitney-U, Kruskal-Wallis Testleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ergen psikolojik sağlamlık envanteri sonuçlarının demografik değişkenlere göre incelenmesinde, psikolojik sağlamlık toplam puanının akademik başarı, algılanan anne tutumu ve algılanan baba tutumu açısından farklılaştığı; ergenler için başa çıkma ölçeği sonuçlarında, cinsiyet, algılanan akademik başarı, algılanan anne ve baba tutumu açısından farklılaşma olduğu; baba duygusal erişilebilirliği puanlarının anne ve baba birliktelik durumu değişkeni açısından, anne ve baba duygusal erişilebilirliği puanlarının algılanan anne ve baba tutumu açısından farklılaşma gösterdiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi sonuçları incelendiğinde, toplam psikolojik sağlamlık alt boyutunun anne ve baba duygusal erişilebilirliği ve aktif başa çıkma alt boyutları ile pozitif, olumsuz ve kaçınan başa çıkma alt boyutları ile negatif ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate resilience, coping strategies and parental emotional availability levels of high school students in terms of various demographic features and to determine the relationships among these variables. This research was conducted in the 2019-2020 education year with 528 students from the public high schools in Kağıthane district of İstanbul . The data was gathered by using Personal Information Form which was prepared by the researcher, Adolescent Psychological Resilience Scale, Coping Scale for Adolescents (KIDCOPE T) and Parental Emotional Availability Scale. SPSS 22.0 statistics software was used to analyze the data. In the process of analyzing the mean differences, Independent Groups T test, One Way Anova Test, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test were used. In the process of analyzing the gathered data, Pearson Correllation Coefficent Analysis was used to determine the relationship among total psychological resilience points, the KIDCOPE T scale sublevels points, and Parental Emotional Availability Scale sublevels points. Research results show that total psychological resilience points show significant difference in terms of perceived academic achievement, perceived mother's and father's attitude; coping strategies show significant differences in terms of gender, perceived academic achievement, perceived mother's and father's attitude; fathers' emotional availability results show significant difference in terms of having divorced or married parents and parental emotional availability results show significant difference in terms of perceived mother's and father' attitude. Total psychological resilience sublevel has a positive and significant relationship with active coping and has a significant negative relationship with negative coping and avoidant coping.