2018 yılı İzmir yerel yazılı basınında verilen sağlık haberlerinin incelenmesi (Yenigün, Ege Telgraf, Haber Ekspres ve Yeni Asır gazeteleri örneği)
Research of 2018 published health news by izmir local press(Newspaper examples of Yenigun, Ege Telgraf, Haber Ekspres and Yeni Asir)
  1. Tez No: 683913
  2. Yazar: BERNA VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sağlık konulu içeriklerin medyada yer alması; toplumu bilgilendirmek ve kamuoyunun sağlık üzerine yapılan çalışmaları bilmesi açısından çok önemlidir. Araştırmanın amacı, yerel yazılı basında 2018 yılında yayınlanan 4 gazetenin sağlık haberlerine bakış açılarını belirlemek, basının haber verme değerleriyle yaptıkları yayınların örtüşüp örtüşmediğini saptamaktır. Bu amaçla İzmir Basın İlan Kurumu'na bağlı Yenigün Gazetesi, Ege Telgraf Gazetesi, Haber Ekspres Gazetesi ve Yeni Asır Gazetesi olmak üzere dört gazetenin 2018 yılında aktardığı sağlık haberleri incelenmiştir. Yapılan çalışma sonunda sağlık haberlerinin yerel basındaki yeri ve haberlerin nasıl aktarıldığı saptanmıştır. İncelenen gazetelerin sağlık haberlerinin genellikle açık ve anlaşılır bir anlatıma sahip oldukları, inandırıcı özellik taşıdıkları ve bilgilendirme düzeylerinin yüksek oldukları ortaya çıkan bulgular arasındadır. İzmir Basın İlan Kurumu'na bağlı 4 gazetede ele alınan haber konularını ise genellikle hastalıklar ve tedavileri, sağlık alanında yapılan gelişmeler, beslenme ve genel sağlık üzerine halkı bilgilendirme oluşturmaktadır. Bu saptama ile birlikte yerel basında sağlık haberciliği sorunlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Taking a place of health-related content in the media has a huge impact for to inform society and knowledge of the works related to health to be known by the public. The aim of the research, determine the perspectives of 4 newspapers in terms of health news that are published by local print media in 2018 and comparing the overlapping whether the news reporting values of the press with the publications that are made. For this purpose, the health news of 4 newspapers are examined which are Yenigün Newspaper which is bonded to Izmir Press Advertising Agency, Ege Telgraf Newspaper, Haber Ekspres Newspaper, and Yeni Asır Newspaper in 2018. Through the research, the importance of the health news in the local press and how they transformed are appointed. Findings show that newspapers which are examined have mostly clear and understandable expression, convincing featured and high level of informing in the health news. Topics of 3332 news are taking a place in 4 Newspapers which are bonded to Izmir Press Advertising Agency, are mostly included diseases and treatments, developments in the field of health, and public information on general health. Up to this determination, health journalism problems have been reached in the local press.