Mersin'e göç eden Suriyeli kadınların beden kültürüne bakışı
The perspective on body culture of Syrian women immigrant to Mersin
  1. Tez No: 683926
  2. Yazar: ELİF URAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ataerkil toplumda kadın bedeni toplumun kültürel yapısına göre etkilenir. Toplumsal cinsiyet kadınların ve erkelerin toplum içinde rol ve sorumluklarını ayrıca statülerini belirlemektedir. Bir toplum içinde yaşayan kadın ve erkeğin, özel ve/veya kamusal alanda bedenini nasıl kullanacağı, bedenini ve cinselliğini nasıl temsil edeceği toplumsal cinsiyet rejimi tarafından belirlenir. Göç ile birlikte kadınların hem göç ettikleri yerin toplumsal normlarına hem de kendi ülkelerindeki kültürel yapılara göre şekillenen toplumsal cinsiyet rollerine uygun pratikler sergilenmesi beklenmektedir. Suriye'de başlayan iç çatışmalar nedeniyle, Suriye'de yaşayan kişiler hayatlarını kurtarmak için başka ülkelere sığınmışlardır. Suriye'den göç edenler, günümüzde dünyanın en çok mülteci, göçmen, sığınmacı grubunu oluştururken; 3, 6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye, dünyada en fazla mülteci barındıran ülke konumuna gelmiştir. Bu araştırmada savaş sonrası Suriye'den Mersin'e göç ederek gelen Suriyeli kadınların cinsellik, namus, bekaret ve örtünme konuları çerçevesinde beden kültürü ele alınmaktadır. Mersin'e göç ederek yerleşen Suriyeli kadınların beden kültürüne ilişkin pratiklerinde farklılaşma yaşanıp yaşanmadığı araştırılarak Suriyeli kadınların kendi bedenlerini nasıl ele aldıkları üzerinde durulacaktır. Bu araştırmanın konusu kısaca Suriyeli kadınların kendi bedenlerini nasıl ele aldıklarıdır. Güvenlik/hayati tehlike siyasi, askerlik ve tehdit alma gibi nedenlerden dolayı Suriye'den Mersine göç ederek kadınlar göç ile birlikte yaşanan değişimlerin bedenleri üzerindeki etkisi, bedenlerine yükledikleri anlamı, göçün toplumsal rolleri üzerindeki değişim ele alınmıştır. Araştırmada toplumsal cinsiyet, zorunlu göç, beden, cinsellik ve örtünme konuları ile ilgili çalışmalar irdelenmiştir. Suriye'den göç ederek Mersin ili Akdeniz ilçesine yerleşen 27 Suriyeli kadınla, nitel araştırma yöntemi ile yarı yapılandırılmış form aracılığıyla görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In patriarchal society, the female body is affected by the cultural structure of the society. Gender determines the roles and responsibilities of women and men in society, as well as their status. The gender regime determines how men and women living in a society will use their bodies in private and/or public spaces, and how they will represent their bodies and sexuality. With the migration, it is expected that women will exhibit practices that are suitable for both the social norms of the place they migrated to and the gender roles shaped according to the cultural structures in their own countries. Due to the internal conflicts that started in Syria, people living in Syria took refuge in other countries to save their lives. While those who migrated from Syria constitute the largest refugee, immigrant and asylum seeker group in the world today; Hosting 3.6 million Syrians, Turkey has become the country hosting the highest number of refugees in the world. In this research, body cultures of Syrian women who migrated from Syria to Mersin after the war are discussed within the framework of sexuality, honor, virginity and veiling. It will be investigated whether there is a differentiation in the practices of the Syrian women who immigrated to Mersin and settled in their body cultures, and it will be focused on how Syrian women deal with their own bodies. The subject of this research is briefly how Syrian women deal with their own bodies. Women migrated from Syria to Mersin due to reasons such as security/life-threatening politics, military service and receiving threats. In the research, studies on gender, forced migration, body, sexuality and veiling were examined. In-depth interviews were conducted with 27 Syrian women who migrated from Syria and settled in the Akdeniz district of Mersin province, using a semi-structured form with the qualitative research method.