Matematik dersi öğretim programında vurgulanan değerlerin ortaokul matematik ders kitaplarında yer alma durumlarının incelenmesi
Investigation of values which are highlighted in the mathematics education program in secondary school mathematics lesson books
  1. Tez No: 683927
  2. Yazar: FİRDEVS ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada ortaokul matematik ders kitaplarında, 2017 yılında yenilenen matematik dersi öğretim programında vurgulanan değerlerin yer alma durumları incelenmiştir. Yapılan çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman inceleme yöntemi ile desenlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018-2019 ve 2019-2020 eğitim öğretim yıllarında ortaokullarda okutulmasına karar verilen matematik ders kitapları araştırmanın dokümanlarını oluşturmaktadır. Ders kitapları amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Ders kitaplarından doküman inceleme tekniği ile elde edilen veriler, betimsel analize tabi tutulmuştur. Ders kitaplarında araştırılacak olan değerler 2017 matematik dersi öğretim programında matematik kazanımları ile ilişkilendirilmesi yapılan“adalet ve paylaşım, bilimsellik, esneklik, estetik, eşitlik ve tasarruf”değerleri olarak sınırlandırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre ders kitaplarında en çok yer alan değerin eşitlik değeri, eşitlik değerinden sonra bilimsellik ve esneklik değerleri olduğu görülmüştür. Ders kitaplarında en az yer alan değerlerin ise estetik, tasarruf, adalet ve paylaşım değerleri olduğu söylenebilir. Bu bulgulardan yola çıkılarak, ders kitaplarının içerikleri hazırlanırken matematiksel beceriler kadar değerler eğitiminin de göz önünde bulundurulması kitap yazarlarına tavsiye edilebilir. Matematik öğretmenlerine, ders kitaplarını kullanırken değerler eğitimini de göz önünde bulundurmaya yönelik uygulamalar yapmaları önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the status of the values emphasized in the mathematics curriculum renewed in 2017 in the middle school mathematics textbooks was examined. The study is designed with the document analysis method, which is one of the qualitative research methods. The mathematics textbooks decided by the Ministry of National Education to be taught in secondary schools in 2018-2019 and 2019-2020 academic years constitute the documents of the research. Textbooks were determined by purposeful sampling method. The data obtained from the text books by document analysis technique were subjected to descriptive analysis. The values to be researched in the textbooks are limited to the values of“justice and sharing, scientific, flexibility, aesthetics, equality and thriftless”, which are associated with mathematics gains in the 2017 mathematics curriculum. According to the findings obtained from the research, it was seen that the most common value in the textbooks was the value of equality. After the equality value, the values of scientific and flexibility. It can be said that the least included values in the textbooks: esthetics, thriftless, justice and sharing. Based on these findings, it can be recommended to book authors to consider values education as well as mathematical skills while preparing the contents of the textbooks. It is recommended that mathematics teachers make practices to consider values education while using textbooks.