Betonarme sistemlerde minimum donatı oranlarının güncellenmesine yönelik bir araştırma
A research on updating minimum reinforcement rates in reinforced concrete systems
  1. Tez No: 683941
  2. Yazar: ABDUL LATIF ZAMANI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAROL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, ele alınan betonarme bir sistemin taşıyıcı elemanlarının donatı oranlarının değiştirilmesiyle elde edilen modellerin analizleri yapılmıştır. Donatı oranları farklı ancak geometrileri aynı olan modellerin üzerinde, deprem yükleri (yatay kuvvetleri) eşdeğer statik deprem yükü olarak etkitilmiştir. Düşey ve yatay yükler altında sistemin performansı değerlendirilmiştir. Bu çalışma için seçilmiş olan betonarme taşıyıcı sistem birer perde, kolon ve kirişten oluşmaktadır. İki doğrultuda da tek açıklıklı ve sekiz katlı betonarme sistemde deprem kuvvetleri doğrultusundaki akslar sonlu elemanlar programı (ANSYS) yardımı ile geometrik modellemeye ve analize tabi tutulmuştur. Birinci model minimum donatı oranlarına sahip olacak şekilde oluşturulmuştur. Minimum donatı oranları için ilgili TS ve DBYBHY verileri kullanılmıştır. Birinci model analizinden sonra bu donatı oranları kalan 12 farklı model için farklı düzeylerde artırılıp analizler yapılmıştır. Doğrusal olmayan sonlu eleman analizlerinden ortaya çıkan sonuçlar göz önünde bulundurarak modellerin deprem yük (yatay kuvvet) taşıma kapasiteleri, kolon-perde süneklikleri, kiriş süneklikleri ve toplam sistem süneklikleri hesaplanarak minimum donatı oranların güncellenmesiyle ilgili yorumlamalar ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the carrier elements of model was analyzed by changing the reinforcement of elements of the concrete system. The reinforcement rates are different in the same geometry due to horizontal forces of equivalent static earthquake load of earthquake methods. System performance was evaluated under vertical and horizontal loads. The selected reinforced concrete carrier system for this study consists of a shear wall, column and beam. The model is located İn both directions, the axes in a single span in eight storey reinforced concrete system, The modeling and analysis of the system was done by finite elements program (ANSYS) in the direction of the earthquack forces. The first model is formed to have minimum reinforcement ratio. For manimum reinforcement ratio used the data of TS and DBYBHY relevent codes. After the first model analysis, the remind 12 different models were performed and analyzed by changing different values of reinforcement ratio. After the considering of the non-linear finite element analyze, calculated the model earthquake loading carring capacity, column and shear wall ductility, beam ductility and complete system ductility and performed recommendations for updating the minimum ratio of reinforcement.