Akdeniz Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi Kozmetoloji biriminde akne skarında fraksiyonel bipolar altın iğneli radyofrekans kullanımı: 18 aylık retrospektif çalışma
The use of fractional bipolar gold needle radiofrequency for acne scar in the cosmetology unit at Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital: 18-months retrospective study
- Tez No: 683940
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKMAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Akne skarları, akne vulgarisin inflamatuvar süreç içerisinde anormal iyileşmesi sonucu açığa çıkan renk ve şekil bozukluklarıdır. Skarların kompleks ve heterojen klinik doğası ve hastaların değişken bireysel özellikleri nedeni ile belirli bir tedavi algoritması ve kılavuz bulunmamaktadır. Her tedavi yöntemi farklı klinik yanıt ve yan etki profili ile hastaya göre, bireysel olarak tercih edilmektedir. Son yıllarda ise radyofrekans tedavisi, etkililiği ve düşük yan etki riski nedeni ile geleneksel tedavilere alternatif mikroinvaziv bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmayı, yeni bir tedavi yöntemi olarak dünyada son 10 yıldır kullanılan fraksiyonel bipolar mikroiğneli radyofrekans tedavisinin akne skarlarında etkililiğini, hasta memnuniyetini, sağladığı ek kozmetik faydaları ve gözlenen yan etkileri değerlendirmek amacı ile yaptık. Çalışmada, Ocak 2019-Haziran 2020 tarihleri arasında; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Kozmetoloji Biriminde yüzde akne skarı nedeni ile en az 3 seans fraksiyonel bipolar altın iğneli radyofrekans (FBAR) tedavisi almış olan 30 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, verilen kozmetik tedavilerin özellikleri ve hasta fotoğrafları hasta dosyası kayıtlarından ve kozmetoloji birimi takip formlarından alınmıştır. Hasta fotoğrafları iki dermatolog tarafından değerlendirilmiştir. Akne skar skorları, Goodman ve Baron kalitatif akne skar skoru ve Echelle d'Evaluation Clinique des Cicatrices d'acne (ECCA) skoru kullanılarak ölçülmüştür. Doktor ve hasta tarafından akne skar, parlaklık, gerginlik, gözenek genişliği ve kırışıklıkta tedavi yanıtlarını ölçmek için 5 nokta skalası kullanılmıştır. Hastaların ağrı düzeyi vizüel analog skala ile ölçülmüş; eritem ve ödemin şiddeti 5 nokta skalası kullanılarak değerlendirilmiştir. Sadece FBAR tedavisi alan hastalarda Goodman skoru, tüm yüz ECCA skoru,“boxcar”ve“ice pick”skar ECCA skorları ve malar bölge ECCA skoru istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır. Doktor ve hastaya göre 5 nokta skalası ile yapılan değerlendirmelerde akne skar, parlaklık, gerginlik, gözenek genişliği ve kırışıklıkta tedaviye yanıt alınmıştır. Hem doktor hem hastaya göre en 114 yüksek tedavi yanıt puanları akne skarlarında, en düşük yanıt puanları ise kırışıklıkta elde edilmiştir. Hastaların başlangıç akne skar şiddeti arttıkça doktora göre akne skarı, parlaklık ve gerginlik tedavi yanıtlarının arttığı görülmüştür.“Rolling”skarı olan hastalarda ve kadınlarda tedavi memnuniyeti daha düşük düzeyde olma eğilimindedir. FBAR tedavisinin diğer tedavilerle kombine edilmesi ise tedavi yanıtlarını artırmaktadır. FBAR tedavisi sırasında ağrı, topikal anestezi ile tolere edilebilecek düzeydedir. Tedavi sonrası gelişen eritem ve ödemin hafif şiddette ve kısa süreli olduğu tespit edilmiştir. Hastaların hiçbirinde postinflamatuvar hiperpigmentasyon, hipopigmentasyon ve enfeksiyon gelişimi gözlenmemiştir. Bu sonuçlar ile fraksiyonel bipolar mikroiğneli radyofrekans tedavisi akne skarlarında etkili ve ek kozmetik faydalar sağlayan bir tedavi yöntemi olarak değerlendirilebilir. Diğer tedavilerle kombine edilmeye uygundur; yan etkileri ise hafif ve geçicidir.
Özet (Çeviri)
Acne scars are color and shape disorders caused by abnormal healing of acne vulgaris in the inflammatory process. Due to the complex and heterogeneous clinical nature of scars and variable individual characteristics of patients, there is no specific treatment algorithm and guidelines. Each treatment method is preferred individually according to the patient with a different clinical response and side effect profile. In recent years, radiofrequency therapy has been preferred as an alternative microinvasive treatment method to traditional treatments due to its effectiveness and low risk of side effects. We conducted this study to evaluate the effectiveness in acne scar; patient satisfaction, additional cosmetic benefits and observed side effects of fractional bipolar microneedle radiofrequency therapy, which has been used in the world for the last 10 years as a new treatment method. In the study, 30 patients who received at least 3 sessions fractional bipolar gold needle radiofrequency (FBAR) treatment for facial acne scar in Akdeniz University, Faculty of Medicine, Cosmetology Unit between January 2019 and June 2020 were retrospectively evaluated. Demographic information of the patients, characteristics of the cosmetic treatments and photographs of patients were obtained from patient file records and follow-up forms of cosmetology unit. The photographs of the patients were evaluated by two dermatologists. Acne scar scores were measured by using the Goodman and Baron qualitative acne scar score and the Echelle d'evaluation Clinique des Cicatrices d'acne (ECCA) score. 5 point scale was used by physician and patient to measure treatment responses in acne scar, brightness, tightness, enlarged pores and wrinkle. The pain level of the patients was measured using the visual analog scale; the severity of erythema and edema was evaluated using the 5-point scale. Goodman score, whole facial ECCA score,“boxcar”and“ice pick”scar ECCA scores and malar region ECCA score were statistically significantly decreased in patients who received only FBAR treatment. In the 5-point scale evaluations according to the physician and the patient, the response to the treatment was obtained in acne scar, brightness, tightness, enlarged pores and wrinkle. According to both the physician and the patient, the highest treatment response 116 scores were obtained in acne scars and the lowest response scores were obtained in wrinkles. As the initial acne scar severity of the patients increased, it was observed that the treatment responses of acne scar, brightness and tightness increased according to the physician. Treatment satisfaction in women and patients with“rolling”scars tends to be lower. Combining FBAR therapy with other treatments improves treatment effectiveness. Topical anesthesia is usually sufficient to prevent pain associated with the FBAR therapy. Posttreatment erythema and edema were determined to be mild and short-term. Postinflammatory hyperpigmentation, hypopigmentation and infection were not observed in any of the patients. With these results, fractional bipolar microneedle radiofrequency therapy can be considered as a effective treatment method in acne scars and provides additional cosmetic benefits. It is also suitable to combinate with other treatments; side effects are mild and temporary.