Genişletilmiş deneme fonksiyon yöntemi ile nonlineerkromatik dağılımlı ve genelleştirilmiş zamansal gelişimlidurağan optik solitonlar
Stationary optical solitons with nonlinear chromaticdispersion and generalized temporal evolution byextended trial function method
- Tez No: 683943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Optik solitonlar teorisi, telekomünikasyon mühendisliğinde önemli bir rol oynamaktadır. Soliton yayılımının dinamikleri, optik fiberlerin çeşitli formları, PCF ve metamalzemeler aracılığıyla bugün hayatımızı şekillendirmiş durumdadır. Bu yüzden soliton dinamiğinin mühendislik harikasını göz önüne almadan bugün hayatımıza kattığı yenilikleri hayal bile edemezdik. Bu dinamikleri kontrol eden çeşitli türlerde fiberler ve çeşitli modeller vardır. Bu modelleri incelemek için uygulanan çeşitli matematiksel araçlar, geniş bir sonuç yelpazesinde görülebilir. Bu çalışmada, kromatik dağılım ve ek olarak kendiliğinden faz modülasyonu nonlineer hale getirildiğinde, durağan optik soliton çözümler incelendi. Genişletilmiş deneme fonksiyon yöntemi, optik fiberlerin on bir nonlineer kırılma indisi yapısı için durağan soliton çözümleri verir. Bu bağlamda, bu tür durağan solitonların varlığı için teknik kriterler de sunuldu.
Özet (Çeviri)
The theory of optical solitons plays an important role in telecommunications engineering. The dynamics of soliton propagation through various forms of optical fibers, PCF and metamaterials has shaped our lives today. It is impossible to think of advances in life today without the engineering marvel of soliton dynamics. There are various kinds of fibers and a variety of models that govern this dynamics. This variety of mathematical tools, that are applied to study these models, are visible in a wide range of results. This study recovers stationary optical soliton solutions when chromatic dispersion, in addition to self-phase modulation, is rendered to be nonlinear. The extended trial function method recovers stationary soliton solutions for eleven forms of nonlinear refractive index structures of optical fibers. The technical criteria for the existence of such stationary solitons are also presented. 2021, 72