Lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerin tam çözümleri için yeni yaklaşımlar
New approaches for exact solutions of nonlinear partial differential equations
- Tez No: 413230
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF GÜREFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlerin yürüyen dalga çözümlerinin belirlenmesi için geliştirilen genişletilmiş Weierstrass dönüşüm yöntemi ve üstel fonksiyonlu deneme denklem yöntemi ele alınmıştır. Bu yöntemler, bazı lineer olmayan kısmi diferansiyel denklemlere uygulanmış ve literatürde bulunmayan yeni dalga çözümleri elde edilmiştir. Ayrıca bulunan çözüm fonksiyonlarının iki ve üç boyutlu grafikleri ile davranışları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the extended Weierstrass transformation method and the trial equation method with exponential function, that are developed to determine the traveling wave solutions of the nonlinear partial differential equations, are considered. These methods are applied to some nonlinear partial differential equations and new wave solutions, that can not be found in literature, are obtained. Also, the behaviour of solutions is determined by two and three dimensional graphics.