Genişletilmiş direkt cebirsel yöntem ile kudryashovmodeli için diferansiyel grup gecikmeli kübik-kuartikoptik solitonlar
Cubic-quartic optical solitons with differential groupdelay for kudryashov's model by extended directalgebraic method
  1. Tez No: 683944
  2. Yazar: ABBAS ADANIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Optik solitonlar telekomünikasyon endüstrisindeki en önemli araştırma alanlarından biridir. Solitonlar olmadan, tüm bu endüstri tamamen durma noktasına gelecektir. Bu nedenle, bu alana daha derin bir şekilde bakmak gereklidir. Bu çalışmada, Kudryashov'un nonlineer kırılma indisi yasasına sahip çift kırılmalı fiberlerde kübikkuartik optik solitonların çalışılması yeniden ele alınmaktadır. Direkt cebirsel yöntemin genişletilmiş versiyonu, genelleştirilmiş hiperbolik fonksiyonlar cinsinden solitonların bir spektrumunu getirmektedir. Kuvvet yasası nonlineerliği parametresinin üç özel durumu dikkate alınmıştır. Koyu, tekil, kombo koyu-tekil ve kombo-tekil optik solitonlar varlık kriterleriyle birlikte ortaya çıkarılmıştır. Complexiton çözümler ve periyodik tekil çözümler de dahil olmak üzere modele birkaç başka çözüm de sunulmuştur. Nümerik simülasyonlar, bu analitik bulguları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Optical solitons is one of most important areas of research in telecommunication industry. Without solitons, this entire industry will come to a total standstill. Therefore, it is imperative to take a deeper look into this area. This study revisits the study of cubic-quartic optical solitons in birefringent fibers having Kudryashov's law of nonlinear refractive index. The extended version of direct algebraic approach retrieves a spectrum of solitons that are written in terms of generalized hyperbolic functions. Three special cases of the power-law nonlinearity parameter are taken into consideration. Dark, singular, combo dark-singular and combo-singular optical solitons are revealed along with their existence criteria. Several other solutions to the model including complexiton solutions and periodic singular solutions are also presented. The numerical simulations support these analytical findings.